Zatrucie tlenkiem węgla prawdopodobną przyczyną śmierci małżeństwa
Najprawdopodobniej zatrucie tlenkiem węgla było przyczyną nagłej śmierci dwojga mieszkańców Myszkowa. Policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają przyczyny i okoliczności śmierci 79-letniej kobiety i jej 83-letniego męża. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto w domu zamontować czujnik czadu. Koszt takiego urządzenia jest niewielki, a może uratować życie.
W miniony poniedziałek 21 października przed 13.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonej córki, która od dłuższego czasu nie mogła skontaktować się ze swoimi rodzicami. Po wejściu do domu odnalazła ona nieprzytomnych rodziców, którzy nie dawali oznak życia.
Na miejsce zostały skierowane służby ratunkowe. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną śmierci 79-letniej kobiety i jej 83-letniego męża było zatrucie tlenkiem węgla, którego wysokie stężenie stwierdzono w mieszkaniu. Ostateczną przyczynę śmierci małżeństwa wykaże sekcja zwłok.
Trwa postępowanie mające na celu wyjaśnić szczegółowe okoliczności i przyczyny zdarzenia.
Każdego roku w okresie grzewczym tlenek węgla, popularnie nazywany czadem, zbiera śmiertelne żniwo. Wiele osób z objawami podtrucia trafia też do szpitala. W wyniku działania czadu, w pierwszej kolejności uszkodzeniu ulegają narządy człowieka, które wrażliwe są na niedotlenienie, czyli układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy. Tlenek węgla jest o tyle niebezpieczny, że nie posiada smaku, zapachu, a do tego jest bezbarwny, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle, stąd nazywany jest „cichym zabójcą”. Do zatruć dochodzi najczęściej w przypadku niesprawnej wentylacji i niedrożnych przewodów kominowych.
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto zamontować w domu czujnik tlenku węgla. Koszt zamontowania takiego urządzenia jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie niesie – czyli ratowania ludzkiego życia.
W celu uniknięcia zaczadzenia należy:
- przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
- użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
- stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
- nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku,
- systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyciągu,
- często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie rozszczelnienie okien,
- nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
