Wiadomości

Policjanci i strażnicy leśni razem dla bezpieczeństwa – działania „Majówka 26” na terenie Tychów

Data publikacji 02.05.2026

Policjanci rewiru dzielnicowych Komendy Miejskiej Policji w Tychach wspierają strażników leśnych w działaniach prowadzonych w ramach ogólnopolskiej akcji „Majówka 26”. Przedsięwzięcie potrwa do piątku i ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, które nasilają się w okresie długiego weekendu majowego.

W tym czasie funkcjonariusze intensyfikują kontrole terenów leśnych oraz miejsc wypoczynku, zwracając szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów porządkowych. Policjanci wspólnie ze strażnikami leśnymi reagują na przypadki łamania prawa przez osoby odwiedzające lasy, w tym między innymi nielegalne wjazdy pojazdami do lasu, rozpalanie ognisk w miejscach niedozwolonych czy zaśmiecanie terenów zielonych.

Równolegle dzielnicowi realizują działania o charakterze profilaktycznym i promocyjnym w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Podczas patroli i spotkań z mieszkańcami informują o zasadach bezpiecznego wypoczynku, oraz zachęcają do bezpośredniego kontaktu ze swoim dzielnicowym. Mundurowi podkreślają, że ich obecność w terenie to nie tylko działania represyjne, ale przede wszystkim budowanie relacji i zwiększanie poczucia bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności.

Dbając o wspólne bezpieczeństwo, przypominamy o podstawowych zasadach obowiązujących w lasach. Jako służby odpowiedzialne za porządek publiczny apelujemy: szanujmy przyrodę i stosujmy się do obowiązujących przepisów. Nie wjeżdżajmy pojazdami do lasu w miejscach niedozwolonych, nie rozpalajmy ognisk poza wyznaczonymi strefami i nie pozostawiajmy po sobie śmieci. Pamiętajmy również o zachowaniu ostrożności – odpowiednim przygotowaniu do wyprawy, zabraniu wody, naładowanego telefonu oraz informowaniu bliskich o planowanej trasie.

Wspólnie zadbajmy o to, aby majówkowy wypoczynek był nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny.

Powrót na górę strony