Wiadomości

Bezpieczny rowerzysta to widoczny rowerzysta: podsumowanie akcji „Świetliści Cykliści” w Żywcu

Data publikacji 06.07.2024

Wczoraj w Żywcu odbyła się akcja "Świetliści Cykliści", zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach i Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Żywcu. Celem akcji było uświadomienie rowerzystom, jak istotne jest właściwe oświetlenie roweru. Podczas działań rowerzyści otrzymywali prezenty w postaci lampek oświetleniowych.

Świetliści Cykliści” – pod takim hasłem odbyła się wczorajsza akcja zorganizowana przez Policję i Caritas skierowana w rowerzystów. W trakcie działań mundurowi rozdawali użytkownikom jednośladów lampki rowerowe, podkreślając, jak ważna jest dobra widoczność na drodze wpływająca na ich bezpieczeństwo.

Przy tej okazji przedstawiono także policyjną statystykę dotyczącą zdarzeń z udziałem rowerzystów. Od początku roku w Powiecie Żywieckim doszło do 17 takich incydentów, z czego dwa zostały zakwalifikowane jako wypadki ze względu na obrażenia odniesione przez uczestników. 

Analiza przyczyn tych zdarzeń wskazała, że winni wypadków są zarówno kierowcy, jak i rowerzyści. Wśród błędów popełnianych przez kierowców znalazły się przede wszystkim nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe omijanie rowerzystów oraz nienależyte zachowanie odległości. Natomiast główne przewinienie rowerzystów to nie dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, które w połączeniu z brakiem kasku ochronnego na głowie zwiększa ryzyko poważnych obrażeń w razie wypadku.

Podczas akcji przypomniano również o obowiązkowym wyposażeniu roweru. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Rower powinien być wyposażony:

 • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
 • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
 • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
 • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany:

 • z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
 • na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
 • na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
 • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysto! Kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie w podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.

Na zakończenie organizatorzy podkreślili, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i wzajemny szacunek na drodze. Bezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność wszystkich uczestników ruchu - zarówno kierowców, jak i rowerzystów. Dzięki takim inicjatywom jak "Świetliści Cykliści" możemy wspólnie dążyć do zmniejszenia liczby wypadków i uczynienia naszych dróg bezpieczniejszymi dla wszystkich.

 • zdjęcie kolorowe poglądowe przedstawiające niebieską lampę policyjną
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające radiowóz koło którego stoi dwoje policjantów i rowerzyści.
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające radiowóz stojący tyłem koło którego stoi policjantka rozdająca lampki dla rowerzystów
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające policjantkę stojąca tyłem obok której stoi przedstawiciel Caritas którzy rozmawiają z rowerzystą
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające policjantkę stojąca tyłem która przekazuje element odblaskowy młodemu rowerzyście.
 • zdjęcie kolorowe zrobione z dalszej odległości. przedstawia trzech policjantów stojących obok radiowozu i policyjnych motocykli. w tle góry
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające policjantkę ruchu drogowego stojącą obok ścieżki rowerowej trzymająca plakat świetliści cykliści. obok niej stoi rowerzystka
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające dwoje policjantów ruchu drogowego obok których stoi przedstawiciel Caritas. Pomiędzy nimi rowerzystka. w tle znak drogowy droga dla rowerów
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające stojących obok siebie trzech policjantów ruchu drogowego w kamizelkach odblaskowych, obok nich stoi przedstawiciel Caritas obok którego stoi dwoje policjantów w kombinezonach motocyklowych.
Powrót na górę strony