Wiadomości

Na "podwójnym gazie" i podrobionym "prawku"

Data publikacji 27.02.2020

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali 31-letniego mieszkańca Siemianowic Śląskich, który kierował volkswagenem mając w organizmie ponad promil alkoholu. Stróże prawa mieli też zastrzeżenia, co do autentyczności dokumentu prawa jazdy, którym się posługiwał. Zgodnie z przepisami, za używanie podrobionego dokumentu może mu grozić do 5 lat więzienia.

Wczoraj (26.02), kilka minut po godzinie 7.00, na ul. Sosnowieckiej, patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli volkswagena. Kierującym okazał się 31-letni mieszkaniec Siemianowic Śląskich. Od mężczyzny policjanci od razu wyczuli silną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad promil alkoholu w organizmie. Podejrzenia policjantów wzbudził też zagraniczny dokument prawa jazdy, którym 31-latek się posługiwał. Mężczyzna został przewieziony do komendy, gdzie stróże prawa sprawdzili prawo jazdy pod lampą UV. Okazało się, że na dokumencie zastosowano nieprawidłową czcionkę, a także brakowało wymaganych hologramów. Siemianowiczanin przyznał wtedy, że kupił prawo jazdy, kiedy przebywał poza granicami kraju. Mundurowi zatrzymali podrobiony dokument, a nieodpowiedzialny kierowca za swoje zachowanie będzie odpowiadał przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu wysoka grzywna, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet kara 2 lat więzienia. Za posługiwanie się podrobionym dokumentem mężczyzna może trafić za kratki na 5 lat.

Przypominamy!

art. 270 par. 1 KK

Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  • butelka wódki, kluczyki do samochodu i dowód rejestracyjny
Powrót na górę strony