Wiadomości

Kradli katalizatory z samochodów

Data publikacji 09.08.2014

Policjanci z Bielska-Białej oraz funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Katowicach rozbili grupę, która zajmowała się kradzieżami katalizatorów z pojazdów. Śledczy zatrzymali trzech mężczyzn, którzy usłyszeli już zarzuty. Jednemu z nich dodatkowo udowodniono ponad 20 włamań do „paczkomatów”. Swoim działaniem sprawcy spowodowali szkody w wysokości ponad 100 tys. zł.

Policjanci pracowali nad sprawą licznych kradzieży katalizatorów z zaparkowanych samochodów, do których dochodziło od początku roku w Bielsku-Białej i powiecie bielskim. Właściciele okradzionych aut – osobówek i busów ponosili znaczne straty, które sięgały od 2 do 15 tys. zł. Kryminalni zlikwidowali grupę złodziei zajmujących się tym procederem. Zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 28 do 44 lat, którzy mają na swoim koncie kilkadziesiąt kradzieży. Jak ustalono, skradzione katalizatory sprzedawali w jednym z bielskich skupów złomu za cenę nieporównywalnie niższą od szkód, które spowodowali. Policjanci przeszukali punkt skupu, z którym współpracowali zatrzymani. W czasie przeszukania zabezpieczyli 260 katalizatorów, które najprawdopodobniej zostały skradzione. Sprawdzane są ich numery fabryczne. Wszyscy trzej mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Za kradzieże grozi im do 5 lat za kratami.

Najstarszy z nich dodatkowo podejrzany jest o włamania do tzw. „paczkomatów” na całym Śląsku. Zarzucono mu włamanie do 21 skrzynek pocztowych, z których kradł markowe telefony komórkowe i drogą, firmową odzież. Straty, które spowodował sięgają blisko 60 tys. zł. Za przestępstwa te grozi mu do 10 lat więzienia.

Prokurator objął podejrzanych dozorem policyjnym.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 3.81 MB)

Powrót na górę strony