Wiadomości

V zawody sprawnościowe w katowickim oddziale prewencji rozstrzygnięte!

Data publikacji 16.09.2022

W katowickim oddziale prewencji zakończyły się piąte zawody sprawnościowe o puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Do rywalizacji stanęło 49 policjantów podzielonych na siedem drużyn reprezentujących każdą z kompanii jednostki. Zmagania miały na celu podniesienie sprawności fizycznej mundurowych oraz kształtowanie współpracy zespołowej w duchu sportowej rywalizacji.

W minioną środę zakończyła się rywalizacja sportowa w "V Zawodach Sprawnościowych o Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach". W szranki stanęło siedem 7-osobowych drużyn (6 policjantów - skład podstawowy, 1 policjant - rezerwa), reprezentujących pododdziały z katowickiego oddziału prewencji. Była to już piąta edycja tego typu zmagań.

Pierwszego dnia rywalizacja odbywała się na hali sportowej Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz na przyległym do niej terenie. Policjanci rywalizowali między sobą w 4 konkurencjach:

 • zatrzymanie agresora PZ,
 • znalezione - ułożone,
 • rozkładanie i składanie pistoletu Glock,
 • sprawnościowy tor przeszkód.

Dyscypliny te były bardzo trudne i wyczerpujące. Pierwsza to identyfikacja agresora, jego zatrzymanie, sprawdzenie oraz przetransportowanie do pojazdu służbowego - wszystko w pełnym sprzęcie. W drugiej konkurencji policjanci musieli odszukać 7 elementów ukrytych w małych woreczkach na wyznaczonym terenie, a następnie ułożyć je tak, aby całość stanowiła kwadrat. Trzecia dyscyplina, już na hali sportowej, to pokonanie odcinka biegowego z przeszkodami, a następnie na pełnym zmęczeniu, bezpieczne rozłożenie i złożenie pistoletu Glock. Na koniec policjantów czekał wymagający tor przeszkód z licznymi zadaniami wymagającymi od policjantów dużej siły i wytrzymałości. Po pierwszym dniu zawodów prowadzenie w rywalizacji objęła drużyna reprezentująca Kompanię Prewencji V, wyprzedzając zaledwie o jeden punkt Kompanię Prewencji II.

Jeszcze ciekawiej przedstawiał się drugi dzień rywalizacji. Odbywał się on na terenie Zalewu Mitręga w Łazach oraz okolicznych duktów leśnych, gdzie miał miejsce bieg z przeszkodami na wyznaczonej trasie.

Konkurencja ta składała się z 5 zadań i trzeba było ją pokonać w jak najkrótszym czasie. Rozpoczęła się od zapamiętania 12 nazw przedmiotów z fotografii oraz ich numerów, które drużyna miała podać na przeszkodzie numer 5. Kolejno policjanci musieli odczytać i zapamiętać diagnozę, a następnie przetransportować nosze z rannym po wskazanej trasie i na koniec podać diagnozę sędziemu. Kolejne zadanie polegało na podziale drużyny na trzy dwuosobowe zespoły, które wykorzystując dwie opony, pokonywały wyznaczony odcinek, wykonując z opon „most”. Następnie drużyny całością wykonywały 30 powtórzeń padnij-powstań, a na koniec uczestnicy musieli podać zapamiętane nazwy przedmiotów z pierwszego zadania. Pomiędzy poszczególnymi stanowiskami policjanci poruszali się biegiem, a za wszelkie uchybienia nakładane były na nich kary czasowe.

Drugi dzień zmagań zakończył się wygraną policjantów z Kompanii Prewencji I, którzy nie dali szans swoim kolegom z pozostałych pododdziałów. Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji w V Zawodach Sprawnościowych o Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach zwyciężyła Kompania Prewencji I, wyprzedzając o zaledwie 2 punkty Kompanię Prewencji II. Podium uzupełnili zwycięzcy pierwszego dnia z Kompanii Prewencji V.

Na zakończenie zawodów dowódca Oddziału Prewencji Policji w Katowicach insp. Rafał Stanek wraz ze swoim zastępcą mł.insp. Arturem Maliszewskim oraz z Przewodniczącym ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach asp.szt. Dariuszem Tabasem, wyrazili uznanie i pochwalili wszystkich uczestników za sportową postawę i rywalizację w duchu fair-play. Podkreślono, że bez względu na zajęte miejsca, każdy z osobna zasługuje na wyróżnienie. Ogromne podziękowania wraz z pamiątkowymi statuetkami i okolicznościowymi dyplomami za pomoc w organizacji zawodów oraz udostępnienie obiektów i terenu do ich rozegrania przekazano Burmistrzowi miasta Łazy Panu Maciejowi Kaczyńskiemu i Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach Panu Adrianowi Kała.

Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Katowicach insp. Rafał Stanek wraz ze swoim zastępcą mł. insp. Arturem Maliszewskim i w asyście Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach asp.szt. Dariusza Tabasa oraz Burmistrza miasta Łazy Pana Macieja Kaczyńskiego wręczył zwycięskiej drużynie „Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach”, a Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach Pan Adrian Kała - karnety na basen w Łazach. Każda z drużyn, która zajęła miejsca od 1 do 3, otrzymała pamiątkowe puchary, a wszystkie zespoły - okolicznościowe dyplomy.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

 • Zastępca dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach młodszy inspektor Artur Maliszewski przemawia podczas oficjalnego rozpoczęcia zawodów.
 • Policjanci z poszczególnych kompanii stoją na hali i słuchają komunikatu o zasadach rozgrywania zawodów.
 • 5 policjantów przy radiowozie służbowym typu furgon w pośpiechu ubiera się w sprzęt PZ.
 • Policjant z jednej z drużyn przybiega do stolika, przy którym siedzi sędzia zawodów, z elementem układanki.
 • Uczestnik zawodów podczas dynamicznego startu w konkurencji zakończonej rozkładaniem i składaniem pistoletu Glock.
 • Uczestnik zawodów czołgający się pod materacem w konkurencji zakończonej rozkładaniem i składaniem pistoletu Glock.
 • Uczestnik zawodów skaczący na skakance w konkurencji zakończonej rozkładaniem i składaniem pistoletu Glock.
 • Uczestnik zawodów z założonym czarnym workiem na głowie siedzący przy stoliku ze stanowiskiem do rozkładania i składania pistoletu Glock, pod czujnym okiem sędziego zawodów.
 • Uczestnik zawodów podczas wymyku na drążku.
 • Uczestnik zawodów podczas wejścia na linę zawieszoną do sufitu hali sportowej. W tle sędzia.
 • Uczestnik zawodów podczas wykonywania przysiadów z 45-kilowym manekinem.
 • Uczestnik zawodów podczas przekładania hantli z podłogi na stojak.
 • Drużyna w skupieniu ogląda fotografie i zapamiętuje informacje potrzebne do przekazania w ostatniej konkurencji.
 • Zawodnicy transportują nosze z 65-kilowym workiem treningowym symulującym ranną osobę.
 • Zawodnicy transportują nosze z 65-kilowym workiem treningowym, symulującym ranną osobę, przez wąski mostek na miejscowym ciągu wodnym.
 • 3 dwuosobowe zespoły podczas konkurencji przechodzenia przez wykonany przez siebie z opon most na wyznaczonej trasie.
 • 2 zawodników czołga się w piachu pod wąskimi tunelami z metalowych prętów.
 • Zdjęcie pamiątkowe zwycięskiej drużyny z dowódcą Oddziału Prewencji Policji w Katowicach inspektorem Rafałem Stankiem, jego zastępcą młodszym inspektorem Arturem Maliszewskim i Burmistrzem miasta Łazy Maciejem Kaczyńskim. W rękach zawodników puchar i dyplomy.
 • Zdjęcie pamiątkowe drużyny, która zajęła drugie miejsce z dowódcą Oddziału Prewencji Policji w Katowicach inspektorem Rafałem Stankiem, jego zastępcą młodszym inspektorem Arturem Maliszewskim i Burmistrzem miasta Łazy Maciejem Kaczyńskim. W rękach zawodników puchar i dyplomy.
 • Zdjęcie pamiątkowe drużyny z trzeciego miejsca z dowódcą Oddziału Prewencji Policji w Katowicach inspektorem Rafałem Stankiem, jego zastępcą młodszym inspektorem Arturem Maliszewskim i Burmistrzem miasta Łazy Maciejem Kaczyńskim. W rękach zawodników puchar i dyplomy.
 • Zdjęcie pamiątkowe wszystkich zawodników oraz osób zaangażowanych w organizację i przeprowadzenie zawodów.
Powrót na górę strony