Wiadomości
Rozmiar czcionki
-
Zaproszenie dla mediów: „Czarny Alert Drogowy” – nowa inicjatywa śląskiej Policji na rzecz bezpieczeństwa na drogach
Choć liczba wypadków drogowych w województwie śląskim znacząco spadła w ciągu ostatnich dwóch dekad, statystyki wciąż niepokoją – zwłaszcza w okresie wakacyjnym. W odpowiedzi na tragiczne zdarzenia z ubiegłego roku Policja śląska wprowadza nowy środek prewencyjny – „Czarny Alert Drogowy”.
KWP w Katowicach Ruch Drogowy -
Chorzowscy policjanci uratowali życie wyczerpanemu mężczyźnie
W nocy z niedzieli na poniedziałek dyżurny Komisariatu Policji II w Chorzowie odebrał zgłoszenie o osobie wzywającej pomocy w Parku Śląskim. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci, którzy uratowali osobę znajdującą się w stanie zagrożenia życia.
Chorzów Pomagamy i chronimy, Utonięcia -
Policjanci z Kobiernic ruszyli z pomocą rannej turystce w rejonie Góry Żar
Starszy aspirant Krzysztof Barabasz oraz starszy sierżant Przemysław Zemczak, przy użyciu quadów, szybko dotarli do poszkodowanej turystki w rejonie Góry Żar i razem z GOPR udzielili jej pomocy. Trudne warunki terenowe nie przeszkodziły w sprawnym przeprowadzeniu akcji ratunkowej. Wydarzenie to pokazuje, jak ważną rolę odgrywają odpowiednie środki transportu i profesjonalizm służb w nagłych sytuacjach.
Bielsko-Biała Pomagamy i chronimy -
Zatrzymany za internetowe oszustwa – grozi mu do 8 lat więzienia
Raciborscy policjanci zatrzymali 31-letniego mieszkańca miasta, który przez kilka miesięcy dokonywał oszustw za pośrednictwem Internetu. Mężczyzna kupował artykuły motoryzacyjne na portalach ogłoszeniowych, nie płacąc za zamówione towary. Usłyszał 21 zarzutów, a za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Racibórz Oszustwa -
Alkohol nad wodą
O tym, że alkohol i wypoczynek nad wodą to wyjątkowo nietrafne, a zarazem bardzo niebezpieczne połączenie, stróże prawa przypominali już wielokrotnie. Mimo to wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą bagatelizowanie policyjnych apeli. Tym razem lekkomyślnością wykazał się 38-latek, którego wypoczynek nad wodą mógł skończyć się tragicznie...
Zabrze -
Policjanci z częstochowskiej "jedynki" przejęli znaczną ilość narkotyków
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu I Policji z Częstochowy zatrzymali 43-letniego mieszkańca Częstochowy podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Stróże prawa w jego mieszkaniu odnaleźli i zabezpieczyli ponad 1,8 kg, marihuany i metamfetaminę i grzyby halucynogenne. Mężczyźnie grozi teraz do 10 lat więzienia.
Częstochowa Przestępczość narkotykowa -
Działania „Motocykl” w powiecie bieruńsko-lędzińskim
Policjanci z bieruńskiej drogówki prowadzili w sobotę działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa motocyklistów pod nazwą "Jednośladem bezpiecznie do celu". Sprzyjająca w ostatnich dniach pogoda zachęca pasjonatów tej dziedziny motoryzacji do podróżowania, które niewątpliwie dostarcza sporej dawki adrenaliny. Mundurowi apelują jednak o rozsądek i kulturę jazdy.
Bieruń -
Żorscy i rybniccy policjanci na pikniku rodzinnym
Podczas rodzinnego pikniku w Przedszkolu nr 5 w Żorach żorscy mundurowi, wspierani przez zaproszonych policjantów z Rybnika, zaprezentowali sprzęt policyjny i poprowadzili praktyczne zajęcia uświadamiające dzieciom zagrożenia w ruchu drogowym oraz zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Była to też świetna okazja do lokalnej inauguracji policyjnej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”.
Żory Akcje i kampanie, Profilaktyka -
Za nami konferencja „Interwencje wobec osób z zaburzeniami psychicznymi i niestandardowym zachowaniem-współczesne wyzwania"
W miniony piątek Aula Instytutu Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach gościła uczestników konferencji naukowo-dydaktycznej "Interwencje wobec osób z zaburzeniami psychicznymi i niestandardowym zachowaniem-współczesne wyzwania". Seminarium było wspólną inicjatywą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli Komendant Główny Policji, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach oraz Śląskie WOPR.
KWP w Katowicach Konferencje, seminaria, Współpraca Policji z innymi podmiotami -
Pszczyńscy policjanci na Kiermaszu Pracy Wakacyjnej
Pszczyńscy policjanci wzięli udział w Kiermaszu Pracy Wakacyjnej, promując zawód policjanta i informując o zasadach rekrutacji do służby. Ponadto mundurowi opowiadali o specyfice pracy, możliwościach rozwoju zawodowego oraz znaczeniu służby na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Kiermasz był też okazją do rozmowy z młodzieżą o zagrożeniach związanymi z handlem ludźmi – szczególnie w kontekście wyjazdów zarobkowych za granicę.
Pszczyna Dobór do służby -
Świadek zareagował i uniemożliwił jazdę pijanemu kierowcy
Stróże prawa zatrzymali pijanego kierowcę dzięki pomocy świadka, który zauważył i powiadomił służby o swoich przypuszczeniach. Jak się okazało, były one trafne. Ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie miał 48-letni mieszkaniec Bytomia, który jechał skuterem. Dziękujemy za zaangażowanie i wzorową postawę świadka, który nie pozostał obojętny i zareagował! Prawidłowa reakcja zgłaszającego zapobiegła tragedii, którą mógł spowodować pijany kierowca, poruszając się ulicami miasta.
Bytom Nietrzeźwi kierujący -
Zawody strzeleckie o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku
W dniu 13 czerwca odbyły się zawody strzeleckie o „Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku” pod patronatem Prezydenta Miasta Rybnik oraz Starosty Powiatowego w Rybniku. W wydarzeniu uczestniczył Komendant Miejski Policji insp. Arkadiusz Więcek, który był również głównym organizatorem zawodów wspólnie z Zarządem Terenowym NSZZ Policjantów w Rybniku i Biurem Ochrony Jaguar, które tworzą byli policjanci posiadający wieloletnie doświadczenie w zakresie posługiwania się bronią palną.
Rybnik Konkursy, Współpraca Policji z innymi podmiotami -
20-latek odpowie za znieważenie ratownika medycznego
Policjanci KP II w Bytomiu zatrzymali 20-letniego mieszkańca Bytomia, który znieważył słownie funkcjonariusza publicznego z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Mężczyzna względem kobiety będącej w służbie używał słów nieprzyzwoitych oraz uznanych za obraźliwe. Przypominamy, że taki czyn jest przestępstwem, za który można trafić do więzienia.
Bytom Ataki na funkcjonariuszy -
Dzielnicowi na spotkaniu z dziećmi z SP nr 14
Dzielnicowi z mysłowickiej komendy odwiedzili w ubiegły czwartek Szkołę Podstawową nr 14, gdzie spotkali się z jej uczniami. Mundurowi przypomnieli o tym, jak bezpiecznie zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi, oraz jak korzystać z letnich atrakcji, by nadchodzące wakacje były dla wszystkich bezpieczne.
Mysłowice Profilaktyka -
Sosnowiecki policjant w czasie wolnym od służby przyczynił się do zatrzymania poszukiwanego
Sierż. szt. Błażej Czernecki w czasie wolnym od służby, podczas treningu biegowego zauważył mężczyznę, który mógł palić marihuanę. Mimo że okazało się, że jest to marihuana medyczna, na którą 27-latek posiada stosowną dokumentację- dla młodego mężczyzny nie był to koniec kłopotów. Przybyły na miejsce patrol policji ustalił, że jest on osobą poszukiwaną przez jaworznicki sąd celem odbycia 180-dniowej kary pozbawienia wolności, w związku z wcześniej popełnionym przestępstwem.
Sosnowiec Policjantem jest się zawsze -
IV Rajd Rowerowy ku pamięci poległych policjantów
4 czerwca w Częstochowie policjanci oraz przedstawiciele innych służb mundurowych wzięli udział w IV Rowerowym Rajdzie Pamięci, zorganizowanym przez Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Częstochowie. Wydarzenie poświęcono pamięci sierż. szt. Mateusza Lewandowskiego, st. sierż. Sebastiana Warmuza oraz st. sierż. Piotra Gurtmana — funkcjonariuszy, którzy z oddaniem służyli Ojczyźnie, poświęcając życie społeczeństwu.
SPP Częstochowa Pamiętamy..., Sport -
„Moda odblaskowa” w wykonaniu przedszkolaków
„Moda odblaskowa” to konkurs zorganizowany przez Publiczne Przedszkole nr 21 w Jastrzębiu-Zdroju. Czy strój codzienny lub na imprezę może zarazem spełniać wymogi bezpieczeństwa drogowego? Na to pytanie starali się odpowiedzieć przedszkolaki w zorganizowanym pokazie „Mody odblaskowej”. Na specjalnie przygotowanym wybiegu dzieci zaprezentowały nowe podejście do odblasków. Dzieci dosłownie błyszczały!
Jastrzębie Zdrój Profilaktyka
-
„Oczami Przyszłego Policjanta” – dzień otwarty w katowickiej komendzie
Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zorganizowali dzień otwarty dla uczniów katowickich szkół średnich w ramach projektu „Oczami Przyszłego Policjanta”. Podczas wydarzenia funkcjonariusze przedstawili młodzieży specyfikę pracy w Policji oraz zaprezentowali możliwości, jakie daje wstąpienie w jej szeregi. O realiach codziennej służby opowiadali policjanci pełniący funkcję w pionie prewencji. Rozmowy prowadzone pomiędzy uczniami a funkcjonariuszami pozwoliły rozwiać wiele wątpliwości, jednocześnie wzbudzając zainteresowanie młodzieży służbą w mundurze.
Katowice Profilaktyka -
Miesiąc lekceważenia przepisów. 7600 zł mandatu i 96 punktów za powtarzające się wykroczenia
40-letnia mieszkanka Gliwic w dotkliwy sposób przekonała się o nieuchronności kar z odcinkowego pomiaru prędkości. Cyklicznie ignorując przepisy ruchu drogowego, w zaledwie miesiąc straciła uprawnienia do kierowania...
KWP w Katowicach Ruch Drogowy, Wykroczenia -
Bezpieczeństwo w naszym mieście
W IV LO w Bytomiu odbyła się konferencja dotycząca kwestii poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście, była ona kierowana głównie do młodzieży. W debacie uczestniczył w tym Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu, Naczelnik Wydziału Prewencji oraz Zastępca Komendanta KP III w Bytomiu, a także radni miasta Bytomia. Celem projektu było umożliwienie młodym ludziom spotkania z lokalnymi decydentami i ekspertami.
Bytom Współpraca Policji z innymi podmiotami