Zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie profilaktyczne – „Escapetruck” znów na Śląsku!
Już w maju do województwa śląskiego ponownie zawita wyjątkowy projekt profilaktyczny realizowany przez Komendę Główną Policji, policję holenderską, Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytet Wrocławski, Komendę Główną Straży Granicznej. Do udziału w tegorocznej, wiosennej edycji wydarzenia organizowanego na terenie Polski włączyły się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM). W dniach 9–16 maja 2025 r. w wybranych śląskich miastach zaparkuje „Escapetruck” – mobilny pokój zagadek stworzony po to, by uświadamiać, edukować i budować społeczną odporność na zjawisko handlu ludźmi.
„Escapetruck” to nie tylko interaktywna gra, ale przede wszystkim silny głos w sprawie ochrony ofiar handlu ludźmi. Scenariusze zostały przygotowane na podstawie rzeczywistych przypadków przestępstw, a wnętrze pojazdu oddaje realia życia ofiar tego procederu.
Uczestnicy wydarzenia (w wieku 16+) będą musieli wykazać się współpracą, spostrzegawczością i logicznym myśleniem, by wydostać się z wnętrza pojazdu.
Na miejscu dostępne będzie również stoisko profilaktyczne prowadzone przez funkcjonariuszy pionu prewencji, gdzie uczestnicy będą mogli porozmawiać z policjantami, otrzymać materiały informacyjne i poszerzyć swoją wiedzę o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi.
Partnerami wydarzenia są:
1. Fundacja Reshape
2. Ambasada Królestwa Niderlandów
3. Policja Królestwa Niderlandów
4. Uniwersytet Wrocławski
5. Polska Policja
6. Straż Graniczna
7. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
8. IOM (Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji)
Terminy i lokalizacje w województwie śląskim:
- Piekary Śląskie – 9 maja
- Gliwice – 10 maja
- Mysłowice – 11 maja
- Pszczyna – 12 maja
- Jaworzno – 13 maja
- Wodzisław Śląski – 14 maja
- Żory – 15 maja
- Żywiec – 16 maja
Wydarzenie organizowane jest w ramach współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach oraz podległymi jednostkami powiatowymi i miejskimi. Serdecznie zapraszamy do udziału uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli, przedstawicieli samorządów oraz wszystkich zainteresowanych tematem przeciwdziałania handlowi ludźmi.
Przyjdź, zobacz, zagraj – i dowiedz się, jak możesz reagować i pomagać!