Uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzisiaj na placu Bolesława Chrobrego w Katowicach obchodzono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości uczestniczyło Kierownictwo Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod przewodnictwem Wojewody Śląskiego Marka Wójcika, Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Mariusz Krzystyniak, a także przedstawiciele innych służb mundurowych. Przy dźwiękach hymnu państwowego, odegranego przez wojskową orkiestrę oraz w asyście policyjnego pocztu sztandarowego, na maszt została podniesiona flaga państwowa.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach - podczas uroczystych i podniosłych wydarzeń, ale także w czasie żałoby po stracie wybitnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.
Właśnie dlatego na placu Bolesława Chrobrego w Katowicach, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbyła się dzisiaj uroczystość z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczył w niej Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, Dyrektor Generalna Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Błaszczyk-Domańska, a także przedstawiciele służb mundurowych. Śląską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Mariusz Krzystyniak. Podczas hymnu państwowego, odegranego przez wojskową orkiestrę, żołnierze z wojskowego pocztu flagowego podnieśli flagę państwową.
Następnie, o godzinie 17.00, na Skwerze 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim odbyły się uroczystości zorganizowane przez Marszałka Województwa Śląskiego z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 104. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje służb mundurowych województwa śląskiego oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu. Śląscy policjanci wystawili poczet sztandarowy oraz wartę honorową. Uroczystość rozpoczęła się od meldunku, po którym nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu narodowego. W programie znalazły się także przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i wieńców.
Dokładnie 80 lat temu, 2 maja 1945 roku, pięciu żołnierzy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki zawiesiło polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie. Akt ten wymagał sporej odwagi i stał się symbolem udziału Polaków w zwycięstwie w II wojnie światowej. Wydarzenie to stało się inspiracją do ustanowienia w 2004 roku Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.