Droga Babciu, Drogi Dziadku - bądźcie bezpieczni!
Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa okazja, by okazać wdzięczność i troskę naszym seniorom. Z tej okazji śląscy policjanci składają wszystkim Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności oraz bezpieczeństwa. Pamiętajcie, że zawsze możecie na nas liczyć – jesteśmy po to, by Wam pomagać. Zwracamy się również do wnuków z prośbą, aby podczas spotkań i składania życzeń najukochańszym dziadkom, przekazali im kilka ważnych porad dotyczących bezpieczeństwa.
Dzień Babci i Dziadka, obchodzone 21 i 22 stycznia to najlepszy czas, aby przypomnieć seniorom, jak mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Seniorzy to zarówno kierowcy, jak i piesi. To także grupa osób narażona na liczne przestępstwa - m.in. oszustwa matodą "na wnuczka" i "na policjanta", w których przestepcy wykorzystują uczuciowość, łatwowierność i chęć niesienia pomocy seniorów, podstępem skłaniając ich do przekazania pieniędzy i tym samym utraty oszczędności całego życia. Rozmowa na temat ochrony przed oszustwami oraz zasad bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym, może uchronić seniorów przed przykrymi zdarzeniami, dlatrego zachęcamy wnuków, aby przekazali swoim ukochanym babciom i dziadkom porady policjantów i porozmawiali z nimi o bezpieczeństwie. Wasza troska i rozmowa mogą zapobiec tragedii.
W ubiegłym roku na naszych drogach doszło do 759 wypadków z udziałem osób po 60 roku życia. Niestety 44 seniorów zginęło, a 538 zostało rannych. Z kolei oszuści prawie każdego dnia próbują wyłudzić pieniądze od seniorów, wykorzystując ich życzliwość i zaufanie.
Drodzy Seniorzy - pamiętajcie o bezpieczeństwie na drodze:
1. Noście odblaski - to podstawa widoczności: Zgodnie z przepisami, pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. Jednak warto korzystać z odblasków również w obszarze zabudowanym i mieć na sobie elementy odblaskowe – kamizelkę, opaskę czy brelok. Dzięki nim pieszy jest widoczny dla kierowców już z większej odległości. Pamiętajcie: To, że widzicie nadjeżdżający samochód, nie oznacza, że kierowca również Was widzi.
2. Bądźcie ostrożni na przejściach dla pieszych: Korzystajcie z wyznaczonych przejść dla pieszych. Przed wejściem na pasy zawsze upewnijcie się, że samochód się zatrzymał i kierowca Was widzi. Pamiętajcie – to, że Wy widzicie pojazd, nie oznacza, że kierowca widzi Was.
3. Unikajcie korzystania z telefonu: Podczas przechodzenia przez jezdnię skupcie się wyłącznie na drodze. Rozmowy telefoniczne czy pisanie wiadomości mogą rozpraszać.
4. Przestrzegajcie sygnalizacji świetlnej: Czekajcie na zielone światło nawet wtedy, gdy droga wydaje się pusta. To podstawa bezpiecznego poruszania się po drogach.
5. Uważajcie jako kierowcy: Jeśli prowadzicie samochód, dostosowujcie prędkość do warunków panujących na drodze i nie lekceważcie oznak zmęczenia czy osłabienia. Zawsze bądźcie bardzo ostrżni.
Babciu i Dziadku, „za kierownicą” pamiętajcie o:
- Ustąpieniu pierwszeństwa pieszym, rowerzystom i autobusom włączającym się do ruchu.
- Zachowaniu bezpiecznej odległości od innych pojazdów i uczestników ruchu.
- Dostosowaniu prędkości do warunków na drodze.
- Bezpiecznym włączaniu się do ruchu.
- Sygnalizowaniu zmiany kierunku jazdy z wyprzedzeniem.
- Stosowaniu zasady ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu.
- Regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu.
Babciu, Dziadku, pamiętajcie, że nie wolno:
- Wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych.
- Wychodzić na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi.
- Zatrzymywać się lub zwalniać kroku bez potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię.
Jak możecie chronić się przed oszustwami metodą na wnuczka lub policjanta?
1. Kierujcie się zasadą ograniczonego zaufania: Jeśli ktoś dzwoni i podaje się za wnuczka, krewnego lub policjanta, nigdy nie przekazujcie pieniędzy ani informacji o swoich oszczędnościach.
2. Weryfikujcie tożsamość: Zakończcie rozmowę i skontaktujcie się z rodziną, by upewnić się, czy ktoś faktycznie potrzebuje pomocy.
3. Nigdy nie podawajcie danych osobowych i danych do logowania: Oszuści często proszą o podanie numeru konta, PESEL-u czy hasła. Prawdziwi policjanci nigdy nie wymagają takich informacji przez telefon.
4. Unikajcie pośpiechu: Oszuści często wywierają presję, twierdząc, że sytuacja jest pilna. Zawsze zachowajcie spokój i nie podejmujcie pochopnych decyzji.
5. Zgłaszajcie podejrzane telefony Policji: Jeśli macie wątpliwości co do intencji dzwoniącego, natychmiast powiadomcie Policję, dzwoniąc pod numer 112. Pamiętajcie o dokładnym rozłłaczeniu połaczenia z rozmówcą.
Pamiętajmy! Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Babciu, Dziadku, dbajcie o siebie na drodze i w domu. Drodzy wnukowie, podczas wizyt u swoich dziadków nie zapomnijcie przypominać im o tych prostych, ale niezwykle istotnych zasadach.
Niech te wyjątkowe dni będą nie tylko czasem radości, ale także okazją do zadbania o zdrowie i bezpieczeństwo naszych najbliższych seniorów.
A tak z okazji Dnia Babci i Dziadka wyglądały działania organizowane przez jednostki Policji w naszym województwie: