Bomba w szpitalu - policyjne ćwiczenia sztabowe
Konieczność ciągłej gotowości do działania w obliczu zagrożeń wymaga nieustannego doskonalenia umiejętności i współpracy różnych służb. Dziś śląscy policjanci oraz inne jednostki ćwiczyły reakcje na najbardziej niebezpieczne sytuacje kryzysowe. Scenariusz ćwiczeń zakładał podłożenie ładunku wybuchowego w jednym ze szpitali, a zadaniem służb było skuteczne opanowanie tego zagrożenia. Wszystkie zaangażowane zespoły wywiązały się z tego zadania wzorowo.
Już w środę, w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach rozpoczęło się teoretyczne szkolenie służb medycznych, podczas którego policjanci przedstawili procedury reagowania na zagrożenia, w tym sytuacje związane z podłożeniem ładunku wybuchowego.
Był to temat przewodni ćwiczeń dowódczo-sztabowych, zorganizowanych przez Wydział Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, których część praktyczna odbyła się wczoraj w budynku szpitala, stwarzając okazję do praktycznego sprawdzenia wiedzy zdobytej podczas wcześniejszych wykładów.
Ćwiczenia rozpoczęły się od przekazania telefonicznie informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.
Informacja ta uruchomiła szereg procedur i działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i opanowanie zagrożenia. Zaangażowano wszystkie niezbędne służby, a dyżurni Komendy Miejskiej Policji w Katowicach i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach skierowali na miejsce działań między innymi policjantów z nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego, wydziału ruchu drogowego oraz Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, których zadaniem było zabezpieczenie miejsca i zlokalizowanie potencjalnego zagrożenia.
Kiedy policyjni pirotechnicy, a także przewodnik policyjnego psa do wykrywania materiałów wybuchowych dokładnie przeszukiwali obiekt w celu odnalezienia niebezpiecznych materiałów, mundurowi z prewencji i ruchu drogowego dbali o bezpieczeństwo na zewnątrz budynku, a także na trasach dojazdowych.
Administrator budynku zdecydował także o ewakuacji pacjentów i personelu, co pozwoliło na przećwiczenie procedur ewakuacyjnych. W ćwiczeniach pacjentów odgrywali oczywiście pozoranci.
Po potwierdzeniu obecności ładunku wybuchowego, na miejsce wkroczyli funkcjonariusze sekcji minersko-pirotechnicznej z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, których zadaniem było zabezpieczenie i neutralizacja ładunku przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
Po zakończeniu ćwiczeń odbyło się podsumowanie i omówienie działań, w którym udział wzięli pracownicy szpitala, policjanci ze sztabu Policji z katowickiej komendy wojewódzkiej oraz katowickiej komendy miejskiej.