Dobre dzieciństwo daje dziecku moc!
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Składają się na nią różne działania edukacyjne oraz medialne. Inauguracja kampanii odbyła się 8 października w Sejmie RP, a jej finał zaplanowano na 19 listopada – czyli w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, kiedy to budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci, a głównym jej partnerem jest Rzecznik Praw Dziecka. Celem tego programu jest mobilizacja całego społeczeństwa do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. W czasie trwania kampanii instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują różne inicjatywy edukacyjne na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem. W tak szlachetne przedsięwzięcie włączyła się również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.
8 października br. funkcjonariusze śląskiego wydziału prewencji połączyli swoje siły z policjantkami i policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie i wspólnie odwiedzili Szkołę Podstawową numer 2 imienia Marii Konopnickiej w Czeladzi w ramach kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. Podczas spotkania z najmłodszymi uczniami i uczennicami, oprócz kwestii dotyczącej szeroko rozumianego bezpieczeństwa mundurowi przede wszystkim uwrażliwiali ich na krzywdę drugiego człowieka. Omówili czym jest przemoc, jak na nią reagować i gdzie szukać pomocy. W omawianiu tej trudnej i delikatnej problematyki policjantom pomagały policyjne maskotki - pies Sznupek i smoczyca Klara.
Nie mogło zabraknąć także kwestii związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i przypomnienia podstawowych zasad, jakimi należy się kierować, by każda podróż zakończyła się szczęśliwie. Na zakończenie uczestnicy spotkania przyjrzeli się policyjnemu sprzętowi z bliska i chętnie pozowali do zdjęć na tle radiowozu lub siedząc na motocyklu.
Po spotkaniu z dziećmi, wojewódzki koordynator tematyki związanej z przemocą domową - komisarz Ewelina Stępień – Hajda przeprowadziła szkolenie dla kadry pedagogicznej. Zwróciła uwagę na procedury postępowania, których każdorazowo należy przestrzegać - również przy podejrzeniu symptomów przemocy, której doświadczać może dziecko.
Zachęcamy wszystkie instytucje, organizacje oraz inne podmioty, którym leży na sercu dobro najmłodszych do włączenia się w kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy”.
Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu
Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 215.51 KB)
Pliki do pobrania
-
Deskrypcja grafiki
135 B