Śląscy policjanci z zespołu DVI na targach POLSECURE
Do zdecydowanie najpoważniejszych zdarzeń, z jakimi przechodzi zmierzyć się policjantom, należą niewątpliwie zamachy terrorystyczne, katastrofy i inne zdarzenia z dużą ilością ofiar. Jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi stają wtedy służby kraju, w którym doszło do takiego zdarzenia, jest jak najszybsza i bezbłędnie przeprowadzona identyfikacja osób, które zginęły. Na ostatnich III Międzynarodowych Targach POLSECURE w Kielcach, to właśnie śląscy policjanci byli odpowiedzialni za przeprowadzenie ćwiczeń w tym zakresie.
Stworzone przez INTERPOL międzynarodowe standardy podczas zdarzeń, w których zgineło wiele osób, obowiązują już od wielu lat. Tego rodzaju działania prowadzone są przez zespoły DVI (identyfikujące ofiary katastrof). Na szczeblu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji zapadły decyzje o utworzeniu zespołów DVI również w Polsce. Wiązało się to z ogromem prac, obejmujących przepisy, struktury, wyposażenie techniczne i wyszkolenie nieetatowych członków tych komórek. Jeden z takich zespołów postał również w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Podczas ostatnich III Miedzynarodowych Targów POLSECURE w Kielcach, to właśnie policjanci z Komórki Regionalnej I DVI z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, odpowiadali za pokaz działań z elementami zasad zabezpieczenia miejsca zdarzenia przed zatarciem i zniszczeniem śladów, na miejscu zamachu terrorystycznego.
Scenariusz ćwiczeń zakładał uprowadzenie pojazdu z ludźmi podróżującymi do Niemiec przez zamachowców, z których jeden zdetonował w nim później ładunek wybuchowy, powodując śmierć wielu osób. Za pozostałymi dwoma zamachowcami wszczęto pościg, który zakończył się ostatecznie ich zatrzymaniem przez policyjnych kontrterrorystów z „BOA”.
Na miejscu zdarzenia przedstawiciele Policji, służb ratunkowych i straży pożarnej, zajęli się zabezpieczeniem technicznym miejsca zdarzenia. Podjęta została także decyzja o uruchomieniu zespołu DVI, celem przystąpienia do oględzin, zgodnie z metodyką Interpol i przepisami krajowymi. Zespół wyposażono w niezbędne do tego materiały i sprzęt techniki kryminalistycznej.
Mamy nadzieję, że pomimo ciągłych szkoleń i podnoszenia kwalifikacji przez mundurowych, zespoły DVI będą miały jak najmniej pracy, a w działaniu można będzie ich oglądać wyłącznie na pokazach, jak te w Kielcach...