Wiadomości

Działania z dronem w rejonie przejść- niebezpieczna sytuacja !!

Data publikacji 09.03.2024

Policjanci ruchu drogowego codziennie czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników dróg. Szczególną uwagę zwracają na zachowania kierujących wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas działań prowadzonych w Gliwicach z wykorzystaniem drona policjanci zarejestrowali niebezpieczne zdarzenie na przejściu dla pieszych, gdzie 29-letni kierowca ciężarówki nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu.

Nikt nie chce i nie zakłada, że stanie się ofiarą wypadku, albo jego sprawcą. Jednak jak pokazują statystyki, nadal na drogach jest niebezpiecznie. Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego to pilne zadanie, między innymi, gliwickiej Policji.
Apelujemy zarówno do kierujących, jak i pieszych o ostrożność i stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania.
Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Gliwicach na ul. Wrocławskiej, gdzie 29-letni mężczyzna kierujący ciężarowym pojazdem marki Renault ominął pojazd, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Takie zachowanie jest szczególnie niebezpieczne dla pieszych. Mieszkaniec Sosnowca za wykroczenie został ukarany mandatem karnym 1500 zł oraz 15 pkt.

Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący, zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu. Taryfikator przewiduje bolesne kary dla kierowców, lekceważących przepisy wobec pieszych. I tak od 1500 zł, do 3000 zł zapłacą kierowcy za:

  • Wyprzedzenie innego pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim;
  • Ominięcie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu;
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania lub w strefie zamieszkania;
  • Jazdę wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych;
  • Niezatrzymanie auta, aby umożliwić przejście osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.03 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 363.26 KB)

Powrót na górę strony