Wiadomości

25-latka usłyszała zarzuty za oszustwa tzw. metodą „na BLIK-a”

Data publikacji 08.02.2024

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, prowadząc szeroko zakrojone działania operacyjne i procesowe, zatrzymali 25-latkę, która działała metodą na BLIK. Teraz grozi jej kara do 8 lat więzienia.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Bielska-Białej dzięki intensywnej współpracy operacyjno-dochodzeniowej, żmudnemu przeglądaniu zabezpieczonych nagrań monitoringu, analizowaniu postępowań prowadzonych w całej Polsce i wszystkich zgromadzonych w sprawie materiałów zatrzymali 25-latkę, która w niespełna 3 miesiące oszukała w całym kraju ponad 100 osób, na kwotę niemal 70 000 złotych metodą „na BLIK”. Kobieta, chcąc uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny często zmieniała miejsce zamieszkania, zatrudnienia, zmieniała też swój wygląd, a gdy wypłacała pieniądze w bankomatach, zasłaniała twarz maseczką. Za każdym razem zmieniała też miejsce wypłat i korzystała z bankomatów nie wyposażonych w monitoring. Policjanci jednak nie dali się zwieść. W styczniu 2024 roku śledczy przedstawili 25-letniej mieszkance Sosnowca łącznie 124 zarzuty, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci prowadzą szereg akcji edukacyjnych i informacyjnych, mających na celu podniesienie świadomości internautów. Mimo tego wiele osób codziennie pada ofiarami przestępców działających w sieci. Przeczytaj i dowiedz się jak wygląda takie oszustwo. Bądź świadomy zagrożeń i nie daj się nabrać! Schemat działania wygląda zawsze podobnie. Przestępcy najpierw włamują się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikator rozsyłają wiadomości do osób z listy „znajomych”. Wiadomość zawiera prośbę o wsparcie finansowe. Adresaci takiego komunikatu wierząc, że to ich znajomy popadł w tarapaty finansowe, przekazują swoje pieniądze, generując w banku kod BLIK (bo właśnie o taką formę pomocy przestępcy proszą).
Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:
    • Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
    • Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.
    • Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.


 

Powrót na górę strony