Wiadomości

Obchody Dnia Niepodległości w województwie śląskim

Data publikacji 11.11.2023

Dzisiaj w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, jak również szefowie służb mundurowych złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w stolicy naszego regionu zabezpieczali śląscy policjanci, którzy wystawili również pod pomnikiem wartę honorową. Następnie Dzień Niepodległości uczczono także podczas pikniku organizowanego przez Marszałka Województwa Śląskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie mundurowi prezentowali swoje stoiska tematyczne, a policyjna orkiestra uświetniła wydarzenie swoimi występami.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w województwie śląskim rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w Archikatedrze Chrystusa Króla. Następnie, uczestnicy wydarzenia przeszli na Plac Bolesława Chrobrego w Katowicach, gdzie odbyła się dalsza część uroczystych obchodów uczczenia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, których gospodarzem był Wojewoda Śląski. Następnie po odegraniu Hymnu Państwowego i Apelu Poległych oraz Salwie Honorowej, przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy którym wartę honorową wystawili także policjanci. O bezpieczeństwo uczestników wydarzenia zadbali zabezpieczający uroczystość policjanci drogówki.

Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości organizowane były również przez Marszałka Województwa Śląskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Połączone były z piknikiem służb mundurowych oraz występami artystycznymi. Swoje stoiska profilaktyczne na wydarzeniu zaprezentowali również śląscy policjanci, a całość imprezy uświetniły występy Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania Niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku.

Narodowe Święto Niepodległości uroczyście obchodzono również w innych miastach naszego województwa:

- Będzin

- Bieruń

- Bytom

- Chorzów

- Jaworzno

- Kłobuck

- Lubliniec

- Mikołów

- Mysłowice

- Piekary Śląskie

- Pszczyna

- Rybnik

- Siemianowice Śląskie

- Tarnowskie Góry

- Tychy

- Zawiercie

- Żywiec

  • policyjny radiowóz jadący ulicą
Powrót na górę strony