Wiadomości

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca

Data publikacji 16.10.2023

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. To okazja do podniesienia świadomości i wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Prawidłowo wykonany masaż serca daje 50% szans na przeżycie osobie poszkodowanej.

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. Święto powstało w 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Chodzi o to, aby  podniesieść wiedzę społeczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Warto wspomnieć, że przy prawidłowo wykonanym masażu serca szanse na przeżycie wzrastają do 50%. To pokazuje, jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przed przyjazdem karetki.

Pamiętajmy również, że każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy.
Za jej nieudzielenie zgodnie z art. 162 kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Nie bój się pomagać! Zadzwoń pod numer alarmowy i zrób wszystko co możesz, zanim przyjedzie karetka. Twoja reakcja może uratować komuś życie.

Przy okazji dzisiejszego dnia warto przypomnieć sobie, jak przeprowadzić czynności ratujące życie:

  • Uklęknij obok poszkodowanego i ułóż dłoń na dolnej połowie jego mostka.
  • Ułóż nadgarstek drugiej dłoni na grzbiecie dłoni już leżącej na mostku.
  • Spleć palce obu dłoni, aby chwyt był stabilny.
  • Utrzymuj ramiona wyprostowane, nie uginając ich w łokciach, podczas ucisku klatki piersiowej.
  • Ustaw ramiona prostopadle do klatki piersiowej.
  • Głębokość ucisku powinna wynosić co najmniej 5 cm, jednak nie więcej niż 6 cm, natomiast częstotliwość między 100 a 120 ucisków na minutę.

Jeśli jest taka możliwość, do udzielenia pomocy można wykorzystać AED, czyli urządzenie do udzielania pomocy osobie, która jest nieprzytomna i nie oddycha. Defibrylator zwiększa szanse przeżycia. AED w połączeniu z uciskaniem klatki piersiowej w ciągu 3 do 5 minut, zwiększa przeżywalność nawet w 70% przypadków.

Powrót na górę strony