Wiadomości

Policyjne działania z dronem w trosce o poprawę bezpieczeństwa

Data publikacji 17.03.2023

Poprawa bezpieczeństwa wśród pieszych oraz zwiększenie świadomości o obowiązkach kierujących w rejonie przejść dla pieszych to priorytetowe cele śląskiej drogówki. Do ich osiągnięcia policjanci wykorzystują wszelkie dostępne narzędzia i prowadzą szereg akcji i działań, w których trakcie zwracają uwagę na niepoprawne zachowania zarówno kierowców, jak i pieszych. Nieocenionym narzędziem pomocnym w rejestrowaniu tych zachowań jest policyjny dron.

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg należy do głównych celów policjantów drogówki. Stąd też liczne działania i apele do kierowców o zwracanie uwagi i zwiększenie ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Aby móc jeszcze skuteczniej zwalczać drogowych piratów i dbać bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego, coraz częściej w codziennej służbie mundurowi wykorzystują policyjne drony.

Dzięki temu bezzałogowemu urządzeniu policjanci mogą rejestrować naruszenia przepisów i bezpośrednio po zdarzeniu pokazywać je często nieświadomym popełnionego wykroczenia kierowcom. Tak też było w Częstochowie na ul. Bohaterów Monte Cassino, gdzie 52-letni mężczyzna kierujący mercedesem wyprzedzał prawym pasem inne pojazdy przed przejściem dla pieszych. Takie zachowanie jest szczególnie niebezpieczne dla pieszych, którzy wchodziliby na pasy z lewej strony. Częstochowianin nie poczuwał się jednak do winy i odmówił przyjęcia mandatu, dlatego policjanci skierowali do sądu wniosek o jego ukaranie. Oprócz 15 punktów grozi mu także do 30 tysięcy złotych grzywny.

Przypominamy, że:

  • za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych i 15 punktów,
  • za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych i 15 punktów,
  • za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych i 8 punktów.

Apelujemy również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Znajdując się na jezdni pamiętajmy o stałej obserwacji sytuacji na drodze i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

/Materiał wideo w zwolnionym tempie/

Film nagranie z drona

Pobierz plik nagranie z drona (format mp4 - rozmiar 9.22 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony