Wiadomości

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

Data publikacji 05.05.2022

Policjanci w samym maju już 3 razy zabezpieczali niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione w naszym regionie. Niebezpieczne znalezisko najczęściej jest odnajdywane podczas prac ziemnych lub drogowych, trafiają też na nie grzybiarze lub spacerowicze, a czasami dzieci. Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

W poniedziałek 2 maja mieszkaniec ulicy Bielskiej w Kobiernicach podczas prac ziemnych na terenie własnej posesji ujawnił przedmiot wyglądający jak mina przeciwpancerna. Mężczyzna, postępując prawidłowo, natychmiast zawiadomił Policję. Na miejsce udał się dzielnicowy wraz z zastępcą kobiernickiego komendanta i wstępnie zabezpieczyli niewybuch. Kiedy na miejsce dojechał policyjny pirotechnik z bielskiej komendy, potwierdził, że jest to mina przeciwpancerna, a następnie skonsultował się z saperami z jednostki wojskowej w Gliwicach. Okazało się, że jest to mina produkcji radzieckiej TM-62M. Na szczęście nie było konieczności ewakuacji okolicy ani wstrzymywania ruchu na drodze krajowej. Miejsce zabezpieczyli policjanci z Komisariatu Policji w Katowicach, a następnie przekazali ją żołnierzom, którzy jeszcze tego samego dnia zabrali minę specjalistycznym pojazdem.

Mina przeciwpancerna TM-62M znaleziona w Kobiernicach k/Bielska-Białej

Mina przeciwpancerna TM-62M znaleziona w Kobiernicach k/Bielska-Białej Mina przeciwpancerna TM-62M znaleziona w Kobiernicach k/Bielska-Białej

Tego samego dnia w Czechowicach-Dziedzicach wieczorem przy ulicy Słowiczej w podobnych okolicznościach został odnaleziony niewybuch z okresu II . 35-latek podczas prac budowlanych natrafił na przedmiot wyglądający jak pocisk. Po przybyciu na miejsce policyjnego pirotechnika z bielskiego Wydziału Prewencji potwierdził on, że jest to pocisk moździerzowy z okresu II . Konieczna była ewakuacja 11 osób z 4 położonych w zasięgu rażenia pocisku posesji. Mundurowi zabezpieczyli teren, a niebezpieczne znalezisko zostało przekazane saperom z gliwickiej jednostki wojskowej.

Wczoraj wieczorem mieszkaniec Mazańcowic podczas prac ziemnych natrafił na przedmiot przypominający granat. Mężczyzna zawiadomił Policję. Patrol po przybyciu na miejsce potwierdził zgłoszenie, następnie policyjny pirotechnik określił rodzaj niewybuchu jako granat moździerzowy z okresu II . Wyznaczono strefę bezpieczeństwa, z której ewakuowano 3 osoby, a miejsce zostało zabezpieczone do czasu przekazania niewypału saperom z Gliwic.

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki Policji na terenie, której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały.

Przypominamy, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

  • Mina przeciwpancerna TM-62M znaleziona w Kobiernicach k/Bielska-Białej
  • Mina przeciwpancerna TM-62M znaleziona w Kobiernicach k/Bielska-Białej
  • Granat ręczny
  • Pocisk moździerzowy
  • Mina przeciwpancerna TM-62M
  • Niewybuch z okresu II WŚ
  • Niewybuch z okresu II WŚ
  • Niewybuch z okresu II WŚ
  • Niewybuch z okresu II WŚ
Powrót na górę strony