Wiadomości

„Prowadzę – jestem trzeźwy” ze wsparciem śląskiej Policji

Data publikacji 20.04.2022

Kolejna akcja w ramach kampanii społecznej „Prowadzę Jestem Trzeźwy”, której organizatorem jest Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka, a partnerem merytorycznym Śląska Policja. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż 22 marca br. w Będzinie na ulicy Małobądzkiej nietrzeźwy 34-letni kierujący samochodem osobowym uderzył w słup trakcji tramwajowej. Niestety podróżujący pasażer w wyniku poniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.

W pierwszym kwartale 2022 roku śląscy policjanci zatrzymali 1668 kierowców pod wpływem alkoholu, czyli o 165 więcej niż w ubiegłym roku. Podczas wczorajszych działań „Trzeźwy poranek” ujawniono łącznie 31 kierujących w stanie nietrzeźwości.

Kampania społeczna „Prowadzę - jestem trzeźwy”, ma na celu nagłośnienie problemu, jakim są nietrzeźwi kierujący oraz wzbudzenie refleksji, czy aby na pewno każdy z nas nie ma wpływu na to, aby takich zdarzeń było coraz mniej? Reagujmy, widząc osoby, które spożyły alkohol i wsiadają za kierownicę. Nie bądźmy biernymi obserwatorami. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa – mówi rzecznik Fundacji „Trzeźwość”.

Podczas wczorajszego „Trzeźwego poranka” poza kontrolą stanu trzeźwości kierujących, prowadzono również rozmowy profilaktyczne z kierowcami oraz wręczano naklejki i breloki z hasłem „Prowadzę - jestem trzeźwy”. Działania wspierali policjanci z będzińskiej drogówki. Dzięki wykorzystaniu alkogogli kierujący mogli przekonać się, jak alkohol upośledza zmysły, opóźnia czas reakcji czy zniekształca obraz.

Podobne działania pod nazwą „Trzeźwy poranek” przeprowadził Komisariat Autostradowy w Gliwicach na Autostradzie A4. Przy wsparciu funkcjonariuszy ruchu drogowego z Gliwic, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej i Zabrza kontroli poddano ponad 2200 kierujących. Uniemożliwiono dalszą jazdę sześciu kierującym, którzy kierowali po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Na autostradzie A4 w działaniach brało udział 25 mundurowych, ze śląskiej drogówki.

Policja przypomina, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu grozi:

  • grzywna nie niższa niż 2500 złotych (maksymalna to 30 tysięcy złotych) lub areszt do 30 dni;
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 10 punktów karnych.

Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu, gdy jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, jest przestępstwem, za które grozi:

  • grzywna uzależniona od dochodu (od 10 do 540 stawek dziennych; od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat;
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat;
  • od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wczoraj policjanci prowadzili działania "Trzeźwość" m.in. na terenie:

  • Na zdjęciu widać funkcjonariusza wydziału ruchu drogowego obok którego znajduje się rzecznik prasowy Fundacji Trzeźwość. W prawych dłoniach pokazują breloki do kluczy z napisem: Prowadzę jestem trzeźwy. Prezentują je dziennikarzom.
  • Na zdjęciu widać policjanta wydziału ruchu drogowego, który wręcza kierującemu naklejkę w kształcie koła z napisem: Prowadzę jestem trzeźwy
  • Na zdjęciu widać dwóch policjantów wydziału ruchu drogowego oraz kobietę, która testuje alkogogle imitujące stan po spożyciu alkoholu.
  • Na zdjęciu widać kierującego koparką, który po zbadaniu stanu trzeźwości otrzymuje okrągłą naklejkę z napisem: Prowadzę jestem trzeźwy
  • Na zdjęciu widać trzech funkcjoanriuszy wydziału ruchu drogowego dokonujących kotroli stanu trzeźwości kierujących.
  • Na zdjęciu widać funkcjonariusza wydziału ruchu drogowego wręczającego brelok do kluczy kierującemu na którym widnieje napis: Prowadzę jestem trzeźwy.
  • Na fotografii widać dwóch policjantów wydziału ruchu drogowego dokonujących kontrolu stanu trzeźwości kierujących.
  • Na zdjęciu widać funkcjoanriusza wydziału ruchu drogowego udzielającego wywiadu dziennikarzom.
Powrót na górę strony