Wiadomości

Podsumowali działania "Bezpieczny pieszy"

Data publikacji 24.02.2022

Chorzowska drogówka po raz kolejny przeprowadziła działania "Bezpieczny Pieszy". Wykorzystując możliwości monitoringu miejskiego, mundurowi nagrywali niebezpieczne zachowania kierujących wobec pieszych. W trakcie działań mundurowi wręczali również pieszym odblaski.

Celem policyjnej akcji była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi oraz podniesienie ich świadomości w zakresie zagrożeń na drodze. Podczas działań mundurowi obserwowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne. Wykorzystując możliwości monitoringu miejskiego, nagrywali niebezpieczne zachowania kierujących wobec pieszych. Dodatkowo mieszkańcy Chorzowa otrzymali specjalnego SMS-a, przypominającego o właściwych zachowaniach na drodze, a na tablicach Miejskiego Zakładu Ulic i Mostów wyświetlane były specjalne komunikaty.  

Działania były również okazją do promowania akcji "Świeć przykładem", podczas której, przy współpracy z lokalnymi dziennikarzami, przygotowali krótki spot, który wyświetlany będzie policyjnych stronach www, na portalu "Tuby Chorzowa" oraz na monitorach w Tramwajach Śląskich. 

W trakcie działań mundurowi odnotowali w sumie 65 wykroczeń. Posypały się również mandaty. Niechlubnym rekordzistą dnia okazał się kierujący, który przekroczył prędkość o 67 km/h za co został ukarany mandatem w wysokości 2000 złotych. Nie brakowało też nieodpowiedzialnych zachowań w rejonie przejśc dla pieszych. W tym przypadku, za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, nieodpowiedzialny kierowca otrzymał mandat w wysokości 1500 złotych. Ponadto policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierującego, mężczyznę, który wsiadł za kierownicę pod wpływem substancji psychoaktywnych i jednego kierującego, który posiadał narkotyki.
 

Przypominamy, że zgodnie z nowym taryfikatorem obowiązującym od 01.01.2022 roku:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym, grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych.
  • policjant obserwujący monitoring miejski
  • policjant wręczający przechodniowi odblaski
  • policjant w trakcie kontroli
  • ekran rejestratora prędkości
  • ekran rejestratora prędkości
  • wydruk z alkomatu

Film Spot.mp4

Opis filmu: spot "Noś odblaski"

Pobierz plik Spot.mp4 (format mp4 - rozmiar 21.31 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja do filmu

Opis nagrania: audiodeskrypcja do filmu

Pobierz plik audiodeskrypcja do filmu (format mp3 - rozmiar 550.57 KB)

Powrót na górę strony