Wiadomości

Pomagają poszkodowanym w wypadkach oddając honorowo krew

Data publikacji 26.07.2021

Sierż. Piotr Zub i sierż. Mateusz Rogalski z katowickiej drogówki regularnie oddają krew ratując ludzkie życie. Akcję krwiodawstwa aktywnie wspierają także ich koledzy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. W sumie mundurowi z tego wydziału oddali 132 litry tego drogocennego płynu, a tylko w tym roku prawie 19 litrów krwi i ponad 17 litrów osocza. Jeżeli chcesz się przyłączyć i oddać honorowo krew, zapraszamy 5 sierpnia 2021 roku przed budynek Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

zdjęcie przedstawiające w formie graficzne monitoring zapasów krwi - Zapotrzebowanie na każdą z grup krwi dostosowane jest do statystycznej liczby pacjentów ze wskazaną grupą krwi. Stan z dnia: 26.07.2021 r.

Co jakiś czas w mediach pojawiają się komunikaty, że regionalne centra krwiodawstwa alarmują o niskim zapasie krwi i proszą krwiodawców o wsparcie zbiórki tego życiodajnego płynu. Dzieje się tak zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Codziennie w całym kraju policjanci ruchu drogowego są wzywani do wypadków drogowych i kolizji. To właśnie dla osób rannych m.in. w takich zdarzeniach potrzebna jest krew, której nie można w żaden sposób wyprodukować. Oddając honorowo krew, można uratować życie, nie tylko osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, ale również osób, które oczekują w szpitalach na planowe zabiegi i operacje.

zdjęcie kolorowe: Sierż. Piotr Zub i sierż. Mateusz Rogalski na policyjnych motorach przed budynkiem komendy

Doskonale z tego sprawę zdają sobie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którzy tylko za pierwsze 6 miesięcy 2021 roku wzywani byli do 2670 kolizji i 60 wypadków drogowych, w których 67 osób zostało rannych, a 2 zginęły na miejscu. Policjanci drogówki niosąc najczęściej pomoc poszkodowanym w zdarzeniach drogowych razem ze strażakami, doskonale zdają sobie sprawę, jak każda kropla krwi jest ważna. Aby uświadomić kierującym, jak ważne jest bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów drogowych, aby ograniczyc liczbę wypadków i kolizji, codziennie na policyjnych stronach internetowych publikowana jest mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, które mialy miejsce w czasie trwających letnich wakacji. Dlatego też policjanci drogówki regularnie oddają krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Krew regularnie oddaje 26 policjantów z katowickiej drogówki. W 2021 roku oddali już prawie 19 litrów krwi i ponad 17 litrów osocza. Łącznie odkąd pracują w katowickiej komendzie oddali 132 litry krwi.

zdjęcie kolorowe: policjant oddający krew

Jeżeli i Ty masz możliwość oraz chęć wsparcia osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych poprzez oddanie krwi, serdecznie zapraszamy już 5 sierpnia 2021 roku przed budynek Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ul. Lompy 19. W tym dniu, każdy będzie mógł oddać honorowo krew  lub osocze w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Pamiętaj! Oddając jedną jednostkę krwi, ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby.

zdjęcie kolorowe: laboratoryjne fiolki z krwią dawców

Powrót na górę strony