Uwaga ślisko! Apelujemy o ostrożną jazdę - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Uwaga ślisko! Apelujemy o ostrożną jazdę

Data publikacji 08.04.2021

Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Padający deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka stwarzają duże zagrożenie zwłaszcza wczesnym rankiem. W takich warunkach, kierujący pojazdem powinien zachować szczególną ostrożność. Lepiej zdjąć nogę z gazu, niż zakończyć jazdę w rowie, o czym przekonała się dziś 23-letnia mieszkanka gminy Wręczyca Wielka.

Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Padający deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka stwarzają duże zagrożenie zwłaszcza wczesnym rankiem. W takich warunkach kierujący pojazdem powinien zachować szczególną ostrożność. Lepiej zdjąć nogę z gazu, niż zakończyć jazdę w rowie, o czym przekonała się dziś 23-letnia mieszkanka gminy Wręczyca Wielka.

Wielu kierowcom, szczególnie tym z mniejszym doświadczeniem, złudnie wydaje się, że nawierzchnia jezdni jest czarna i sucha. Panująca za oknem pogoda nie sprzyja dobrym warunkom na drodze. Jezdnie, zwłaszcza w godzinach rannych, mogą być śliskie. W takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że droga hamowania podczas opadów deszczu czy śniegu jest dłuższa, należy więc zachować bezpieczną odległość przed jadącym z przodu samochodem.

Wykonywanie manewru wyprzedzania, wymijanie czy wchodzenie w zakręt przy takich warunkach, jakie towarzyszą nam od kilku dni, może być bardzo niebezpieczne.

Przekonała się o tym mieszkanka gminy Wręczyca Wielka. Dziś po godzinie 7 rano, oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o dachowaniu samochodu w miejscowości Truskolasy przy ulicy Częstochowskiej. Na miejsce skierowane zostały służby. Okazało się, że 23-letnia kierująca bmw nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego zjechała do przydrożnego rowu, doprowadzając do dachowania pojazdu. Kobieta nie doznała żadnych obrażeń ciała. Natomiast za wykroczenie naruszenia przepisów bezpieczeństwa została ukarana mandatem karnym.

Część kierowców zmieniła już opony na letnie, dlatego policjanci apelują o ostrożność i dostosowanie prędkości do panujących na warunków. Panująca aura sprawia, że warunki na drodze stały się niebezpieczne nie tylko dla zmotoryzowanych, ale i pieszych, którzy również powinni szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy o odblaskach! Stróże prawa zachęcają, aby nosić odblaski również w terenie zabudowanym. Nawet niewielki element odblaskowy sprawia, że już z daleka jesteśmy widoczni dla kierowców, co znacznie wpływa na zmniejszenie ryzyka potrącenia.