Wiadomości

Epikur – nowy wierzchowiec częstochowskiej policji

Data publikacji 19.07.2018

Częstochowska policja ma od niedawna w swoich szeregach nowego wierzchowca. Koń rasy wielkopolskiej ma na imię Epikur i skończył 4 lata. Jest maści karej. Został zakupiony dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Teraz w garnizonie częstochowskim służy 6 koni.

Epikur aklimatyzuje się w Częstochowie od maja. Przechodzi intensywny kurs, mający przygotować go do służby w terenie. Takie szkolenie młodego konia trwa minimum 6 miesięcy i kończy się egzaminem I stopnia. Jego długość zależy w głównej mierze od samego konia i od tego,  jak szybko przyswaja nowe umiejętności.

Przygotowaniem wierzchowca zajmuje się policyjny instruktor jeździectwa – sierż. szt. Agnieszka Mordal.

Obecnie w Zespole Konnym Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie jest 6 koni. Najstarszy – Hamisch ma 14 lat, a najmłodszy to Epikur. Częstochowski zespól konny liczy obecnie 5 jeźdźców. 3 nich ma uprawnienia II stopnia, umożliwiające między innymi udział w zabezpieczeniu imprez masowych. Sierż. szt. Agnieszka Mordal jest też wykwalifikowanym instruktorem nauki jazdy.

Policyjne konie sprawdzają się szczególnie w terenie, w którym trudno poruszać się samochodem. Dzięki nim można szybko dotrzeć w miejsce zakłócanie porządku publicznego. Policjanci na wierzchowcach patrolują parki i lasy. Nie brakuje ich również w samym mieście, głównie tam, gdzie ruch pojazdów jest zabroniony.

W sezonie letnim patrole konne dbają o porządek podczas festynów i innych imprez plenerowych, gdzie wzbudzają duże zainteresowanie i szczególnie dla dzieci, stają się dodatkową atrakcją.

  • Epikur – nowy wierzchowiec częstochowskiej policji
  • Epikur – nowy wierzchowiec częstochowskiej policji
  • Epikur – nowy wierzchowiec częstochowskiej policji

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.67 MB)

Powrót na górę strony