Wiadomości

Katowice świecą przykładem!

Data publikacji 31.10.2017

Katowiccy policjanci przeprowadzili akcję pn. „Odblaskowe światło życia”, której głównym celem jest promowanie noszenia elementów odblaskowych, w szczególność w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybciej zapada zmrok, a widoczność na drodze jest ograniczona. Działania są jedną z inicjatyw ukierunkowanych na bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W ramach akcji mundurowi wręczali odblaski i przypominali pieszym o obowiązku ich noszenia poza obszarem zabudowanym.

Wczoraj katowiccy policjanci zaopatrzeni w elementy odblaskowe pojawili się wczoraj w centrum Katowic, aby poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Stróże prawa rozmawiali z pieszymi, a tym samym uświadamiali ich jak istotne dla ich bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych. Okres jesienno-zimowy, wcześniejszy zmrok oraz częste opady atmosferyczne sprawiają, iż widoczność na drogach jest ograniczona.

„Dajmy szansę kierującym pojazdami na zauważenie nas w ciemności, nośny odblaskowe światło życia” – tymi słowami policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach promowali noszenie elementów odblaskowych. Parasolki, zawieszki, naklejki, opaski na rękę – rozwiązań jest wiele, aby zwiększyć swoją widoczność. Wszystkie te elementy towarzyszyły policjantom, którzy szczególną uwagę zwracali na pieszych niewidocznych po zmroku.

Wielu uczestników ruchu drogowego zapomina o obowiązku noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym. Od 3 lat zapis ustawy prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych obowiązek umieszczania odblasków w sposób widoczny dla kierujących. Wspomnianymi elementami odblaskowymi mogą być wszelkie przedmioty doczepiane do ubrania, kamizelki, opaski, naklejki, smycze, itp. Ważne jest jednak ich umiejscowienie. Zaleca się je umieszczać na wysokości kolan, dłoni oraz w okolicy klatki piersiowej i pleców. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, będziemy mieli pewność, że są widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Za brak odblasku w obszarze niezabudowanym grozi grzywna nawet do 500 zł.

Wszelkie działania mające zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego wpisują się w kampania MSWiA pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo…”

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.27 MB)

Powrót na górę strony