Wiadomości

Wspólnymi siłami Policji i Straży Leśniej

Data publikacji 21.07.2017

Stop brawurze na quadach! Pod takim hasłem prowadzone są wspólne kontrole mikołowskich policjantów i strażników leśnych. Skierowane są one na rozwiązanie problemu, który w aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oznaczony został jako "Poruszanie się po terenach leśnych quadami". Działania prowadzone są na obszarze Mikołowa oraz Orzesza. Cel? Zapobiegają niszczeniu przyrody i płoszeniu zwierząt, ale także poprawiają bezpieczeństwo w tych okolicach.

Wczoraj odbyły się wspólne działania mikołowskich mundurowych ze strażnikami leśnymi z Nadleśnictwa w Katowicach. Takie działania mundurowi będą prowadzić systematycznie zarówno ze Strażą Leśną z Katowic, jak i Kobióra. Od września 2016 roku do chwili obecnej na terenie powiatu mikołowskiego, w aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowano 8 zgłoszeń dotyczących poruszania się quadami po terenach leśnych. Są to dzielnice Mikołowa: Borowa Wieś, Kamionka i Reta Śmiłowicka, a także Orzesza - Zawada, Zazdrość i Woszczyce.

Celem stróżów prawa jest zatrzymanie jeżdżących crossami i quadami po lasach i znajdujących się tam szlakach oraz zlikwidowanie tego procederu. Motocykliści i osoby jeżdżące quadami, poruszający się poza drogami wewnętrznymi po terenie leśnym, dokonują istotnej szkody przyrodniczej. Z uwagi na nieuprawniony wjazd pojazdami silnikowym na tereny chronione oraz niszczenie zasobów przyrodniczych grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości od 500 zł do 1000 zł. 

Policjanci zapowiadają, że przypadkach zatrzymań takich osób będą kierować wnioski o ukaranie do sądu. Wspólne działania leśników i mundurowych mają nie tylko zapobiec niszczeniu przyrody, ale też sprawić, że spacerowicze będą czuli się bezpieczniej.

 

Powrót na górę strony