Wiadomości

Katowiccy policjanci uczyli kobiety, jak obronić się podczas napadu

Data publikacji 29.05.2017

Sala konferencyjna w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach wypełniła się kobietami, chcącymi zagłębić tajniki samoobrony. W mini kursie samoobrony wzięło udział 25 pań, które poznały zarówno aspekty teoretyczne jak i praktyczne obrony przed atakami agresywnych napastników. Zajęcia przeprowadzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Panujące powszechnie przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn oraz łatwiej poddają się paraliżującemu strachowi sprawia, że sprawcy napadów i zuchwałych kradzieży postrzegają je jako łatwiejsze do pokonania niż mężczyźni. Panie stają się także celami ataków na tle seksualnym, i to nie tylko na ulicy, ale także w mieszkaniu, czy miejscu pracy.

Takie zdarzenia mogą w znacznym stopniu wpłynąć na resztę życia ofiary. Dlatego też każda kobieta powinna znać podstawowe zasady zachowania, pozwalające na uniknięcie zagrożenia. Zdobycie takiej wiedzy zwiększa prawdopodobieństwo, że zaatakowanej uda się unieszkodliwić napastnika i uniknąć tragedii.

Zorganizowane warsztaty profilaktyczno-edukacyjne wpisują się w założenia programu profilaktycznego "Moc ! Na Ty" oraz kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo". Podczas zajęć, w których udział wzięło 25 pań, st. asp. Adrianna Mazur z Wydziału Prewencji KMP w Katowicach przypomniała o zasadach dotyczących bezpiecznych zachowań, unikaniu zagrożeń, jak również sposobach i miejscach, w których można uzyskać pomoc w przypadku przestępstwa. Policjantka przekazała również informacje o zagrożeniach, związanych z wyjazdami za granicę, o niebezpieczeństwach mogących spotkać osoby, które podejmują tam pracę oraz o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi i wykorzystaniu do pracy przymusowej. Na zajęciach poruszono również temat przemocy seksualnej i dyskutowano o przestępstwie stalkingu. W trakcie tego spotkania policjantka zaprezentowała także urządzenia do samoobrony oraz przekazała wiedzę na temat bezpiecznych zachowań.

Mundurowi, szkolący zwykle innych policjantów w zakresie taktyk i technik interwencji - kom, Sebastian Hulin oraz asp. Dariusz Klocek z Zespołu Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Katowicach poprowadzili zajęcia fizyczne. Panie poznały między innymi przydatne chwyty obezwładniające, kopnięcia, sposoby obrony przed duszeniem oraz inne przydatne porady związane z odpieraniem ataków.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.84 MB)

Powrót na górę strony