Wiadomości

Zatrzymana stalowa "karuzela"

Data publikacji 25.08.2015

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, wraz z inspektorami katowickiego urzędu kontroli skarbowej,rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się wyłudzeniami podatku VAT i kredytów, fałszowaniem dokumentów oraz "praniem brudnych pieniędzy". Skarb Państwa stracił na tej nielegalnej działalności aż 2,5 mln złotych. Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała właśnie do sądu akt oskarżenia, liczący 439 stron przeciwko 13. podejrzanym. Sprawcom grozi kara do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej, w 2010 roku wpadli na trop grupy zajmującej się "praniem brudnych pieniędzy", wyłudzeniami podatku VAT i kredytów oraz fałszowaniem dokumentów. Śledczy ustalili, że przestępcy od czerwca 2009 do kwietnia 2010 roku, na terenie województwa śląskiego, małopolskiego oraz Czech, zorganizowali tzw. "karuzelę podatkową". W celu wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, upozorowali obrot handlowy stalą. Straty, jakie poniósł Skarb Państwa to ok 2,5 mln zł.

W tej sprawie 13 osobom przedstwiono łącznie 70 zarzutów. Podejrzani to mieszkańcy Śląska, Małopolski i Opolszczyzny, w wieku od 34 do 61 lat. Wśród nich są dwie kobiety. Siedmiu podejrzanym zarzucono m. in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeden z podejrzanych został tymczasowo aresztowany, a wobec pozostałych, prokurator zastosował poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju i dozory policyjne. Policjanci zabezpieczyli również na poczet przyszłych kar i grzywien wartościowe mienie, m.in. samochód marki Ferrari F360 Spider wartości ok. 230 tyś. złotych. 210 tomów akt śledztwa prokuratura przekazała właśnie do sądu. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

Powrót na górę strony