Wiadomości

Fikcyjne kradzieże aut

Data publikacji 19.08.2010

Ilość kradzieży samochodów w województwie śląskim sukcesywnie spada od 2004 r. (z 7668 przestępstw stwierdzonych w 2004r. do 2478 przestępstw w 2009). Jednocześnie śląscy policjanci ustalają coraz większą ilość sprawców tych kradzieży i wykrywają coraz większą ilość przestępstw, co stawia stróżów prawa w czołówce najbardziej skutecznych jednostek Policji w kraju (od 2004r. kiedy wykrywalność wynosiła 10,8 poprawiano ją do końca 2009r. prawie trzykrotnie do 31 %-w I połowie 2010r wyniósł on 32,5%

Ilość kradzieży samochodów w województwie śląskim sukcesywnie spada od 2004 r. (z 7668 przestępstw stwierdzonych w 2004r. do 2478 przestępstw w 2009). Jednocześnie śląscy policjanci ustalają coraz większą ilość sprawców tych kradzieży i wykrywają coraz większą ilość przestępstw, co stawia stróżów prawa w czołówce najbardziej skutecznych jednostek Policji w kraju (od 2004r. kiedy wykrywalność wynosiła 10,8 poprawiano ją do końca 2009r. prawie trzykrotnie do 31 %-w I połowie 2010r wyniósł on 32,5%).

Do tak dużego ograniczenia przestępstw i wzrostu wykrytych spraw przyczyniło się utworzenie w 2004 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach Wydziału d/w z Przestępczością Samochodową, jako specjalistycznej komórki organizacyjnej zajmującej się zarówno zwalczaniem zorganizowanych grup przestępczych, jak i koordynacją podejmowanych przez komendy miejskie i powiatowe działań systemowych.
Poza typowym „ściganiem” sprawców kradzieży samochodów, niejednokrotnie przy użyciu nowoczesnych technik i metod pracy, policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Samochodową KWP w Katowicach poprzez wprowadzenie algorytmów postępowania dla funkcjonariuszy jednostek terenowych oraz zacieśnienie współpracy z ubezpieczycielami i policjami państw ościennych, zaczęli eliminować przypadki fikcyjnych kradzieży aut, tj. zgłoszeń o niepopełnionym przestępstwie przede wszystkim w celu wyłudzenia nienależnego odszkodowania, bądź ukrycia faktu popełnienia przestępstwa, czy też wykroczenia.
Obecnie policjanci z KWP w Katowicach i komend terenowych naszego województwa prowadzą ponad 30 spraw dotyczących fikcyjnych kradzieży samochodów. Sprawcom tych przestępstw, oprócz sankcji finansowych, mogą grozić kary do 3 lat więzienia.

Przykładami fikcyjnych kradzieży aut zgłoszonych przez ich posiadaczy jest zdarzenie z Zabrza, gdzie właściciel drogiego BMW zgłosił się do tamtejszej jednostki policji informując o kradzieży. Przy współpracy z autoryzowanym serwisem tej marki udowodniono, że własciciel korzystał z samochodu w chwili, gdy miał on juz być rzekomo skradziony.
Innym przykładem zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie jest zgłoszenie w Gliwicach, gdzie właściciel wskazał miejsce ostatniego parkowania swojego Hummera. W tym miejscu był jednak monitoring, o czym zgłaszający nie wiedział, który nie zarejestrował żadnego parkowania takiego pojazdu. W obu przypadkach właściciele przyznali się do zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie.

Powrót na górę strony