Wiadomości

Skradła rower listonoszowi

Data publikacji 23.04.2010

Policjanci komisariatu I zatrzymali 35-letnią kobietę, która skradła rower górski z ulicy Lipnickiej w Bielsku-Białej. Za kradzież grozi jej 5 lat więzienia.

Policjanci komisariatu I zatrzymali 35-letnią kobietę, która skradła rower górski z ulicy Lipnickiej w Bielsku-Białej. Za kradzież grozi jej 5 lat więzienia.

Wczoraj przed południem, doręczyciel poczty pozostawił swój rower przed jedną z posesji. Zajęty roznoszeniem przesyłek nie zauważył, jak jego jednoślad zniknął z ulicy. Kiedy wrócił, po rowerze nie było już śladu. Mężczyzna powiadomił o kradzieży policjantów. Scharakteryzował stróżom prawa wygląd roweru i jego cechy charakterystyczne. Policjanci skojarzyli, że w czasie kiedy dojeżdżali na miejsce interwencji, widzieli kobietę, która jechała na podobnym jednośladzie. Po krótkiej penetracji pobliskiego terenu zatrzymali złodziejkę. Skradzione mienie wróciło z powrotem do właściciela, a sprawczyni usłyszała zarzuty kradzieży – przestępstwa, za które może trafić do więzienia nawet na 5 lat.


Wiosną i latem znacznie wzrasta liczba kradzieży rowerów. Dlatego też pamiętajmy o właściwym ich zabezpieczeniu przed złodziejami. Poniżej prezentujemy kilka porad - jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru i kupnem kradzionego jednośladu.

 

Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody, takie jak:

  • przemalowanie fragmentu ramy,
  • jeśli rower nie posiada numerów fabrycznych można nanieść, np. swój numer PESEL w warsztacie mechanicznym,
  • zaopatrzyć, zwłaszcza drogie rowery w tzw. „tajnopis” - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych,
  • wyposażyć jednoślad w solidny łańcuch i kłódkę, aby przypinać go do trwałego elementu, np. budynku, znaku drogowego, parkometru, balustrady, itp.
  • gdy zostawiamy rower przed sklepem, to zawsze w widocznym miejscu - nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu, w piwnicy, itp. miejscu,
  • zabezpieczenie w postaci łańcucha zawsze przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło),
  • nie należy stosować cienkich linek czy sprężynek z zapięciami szyfrowymi do zapięcia roweru do trwałego elementu, gdyż można je łatwo przeciąć.


Kupując rower, zwłaszcza używany trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej. Daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego. Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądniej jest zrezygnować z transakcji, gdyż najprawdopodobniej mamy do czynienia z "opychaniem kradzionego towaru". Decydując się na kupno roweru z tzw. „drugiej ręki”, jeżeli nie posiada karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna-sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży.

 

Powrót na górę strony