Wiadomości

Zatrzymanie kolejnego przestepcy okradającego kopalnię

Data publikacji 27.09.2007

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, realizując czynności w śledztwie nadzorowanym przez katowicką Prokuraturę Okręgową, zatrzymali kolejną osobę zamieszaną w sprawę kradzieży węgla...

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, realizując czynności w śledztwie nadzorowanym przez katowicką Prokuraturę Okręgową, zatrzymali kolejną osobę zamieszaną w sprawę kradzieży węgla z terenu jednej ze śląskich kopalń.

 W ręce policjantów wpadł wczoraj 34-latek zatrudniony na kopalni w charakterze pracownika ochrony. Mężczyzna działając w zorganizowanej grupie przestępczej umożliwił dokonywanie kradzieży węgla w ilości co najmniej 165 ton. Zaledwie w ciągu ostatniego miesiąca policjanci zatrzymali dwóch innych strażników. Pierwszy z nich ułatwił kradzież 1300 ton węgla o wartości nie mniejszej niż 143.000 złotych, a drugi co najmniej 100 ton o wartości nie mniejszej niż 11.000 złotych. Łącznie w sprawie zatrzymano już 50 osób, z których 32 zostały tymczasowo aresztowane, wobec 14 zastosowano policyjny dozór a 5 poręczenia majątkowe na kwotę 75.000 zł. Policjanci prowadzący sprawę zabezpieczyli u podejrzanych mienie ruchome (samochody, sprzęt RTV i pieniądze) wartości blisko 1.900.000 zł.

Wśród zatrzymanych znajdują się zarówno pracownicy kopalni, którzy zaniżali wagę i klasę sprzedawanego węgla i miału oraz pracownicy firmy ochraniającej kopalnię. Ochroniarze czynnie pomagali w wywozie skradzionych kopalin z zakładu. W sprawie zatrzymano również pracowników ważących węgiel, ładowaczy, kierowców oraz osoby sprzedające skradziony węgiel odbiorcom detalicznym. Straty poniesione przez kopalnię w wyniku przestępczej działalności szacowane są na kwotę blisko 4.000.000 złotych. Oficerowie Wydziału PG śląskiej KWP zapowiadają kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Powrót na górę strony