Wiadomości

Ukrytym okiem kamery

Data publikacji 12.04.2007

Dzisiaj w Bielsku-Białej policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym w centrum Bielska-Białej.

 Dzisiaj w Bielsku-Białej policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym w centrum Bielska-Białej. W działaniach wykorzystano Ruchome Stanowisko Kierowania i Monitoringu z KWP, wyposażone między innymi w zestawy nowoczesnych kamer. Specjalnie przystosowany policyjny bus zajął miejsce w rejonie skrzyżowania pod bielskim dworcem kolejowym. Natomiast umundurowani policjanci w oznakowanych radiowozach stanęli kilkaset metrów dalej w miejscach dogodnych do zatrzymywania samochodów. Funkcjonariusze w busie obserwowali na monitorach ruch na skrzyżowaniu i ujawniali oraz rejestrowali popełniane przez kierowców wykroczenia. Informacje pozwalające na identyfikację pojazdów przekazywali swoim umundurowanym kolegom, którzy w sposób bezpieczny zatrzymywali sprawców wykroczeń. Najczęściej popełniane, a jednocześnie jedne z najbardziej groźnych, były wykroczenia polegające na niezastosowaniu się do czerwonego sygnału świetlnego zakazującego wjazdu na skrzyżowanie. W kilku przypadkach kierowcy wypierali się możliwości złamania prawa. Dopiero zaprezentowanie im nagrania z ich wyczynami skłaniało do przyjęcia mandatu karnego.

 

Zatrważająca jest liczba kierowców popełniających na tym skrzyżowaniu wykroczenia. Średnio co 3 minuty ujawniany był kolejny sprawca. Nie dziwią więc kolizje do jakich często w tym miejscu dochodzi. Podobne działania z wykorzystaniem systemów monitoringu wizyjnego będą w Bielsku-Białej powtarzane.

Powrót na górę strony