Wiadomości

Policjanci wyjaśniają przyczyny utonięcia młodego mężczyzny w Bieruniu

Data publikacji 07.07.2025

Bieruńscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności utonięcia 19-letniego mężczyzny. Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 18.00 w zbiorniku wodnym Łysina. To już 4 utonięcie od początku roku w naszym województwie. Apelujemy o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą.

Wczoraj po godzinie 18.00 dyżurny bieruńskiej komendy otrzymał informację, że w zbiorniku wodnym Łysina w Bieruniu doszło do utonięcia młodego mężczyzny. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu policjantów wynika, że mężczyzna przebywał nad wodą wraz z grupą znajomych na niestrzeżonym odcinku zbiornika. Po wejściu do wody nagle zniknął pod jej powierzchnią. Znajomi natychmiast powiadomili służby. Około godziny 21 płetwonurkowie z Państwowej Straży Pożarnej wyłowili ciało 19-latka. Bieruńscy śledczy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach wyjaśniają przyczyn i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Niestety pomimo wysiłków służb, każdego roku dochodzi do wypadków i tragedii nad wodą. Utonięcie to ogromna tragedia i szok dla rodziny i bliskich. Jednak większości takich wypadków można uniknąć. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności odpowiadamy za bezpieczeństwo nas samych i naszych podopiecznych. Kolejny raz apelujemy o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą oraz o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:

Na zdjęciu widzimy napi nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu. Najczęściej toną osoby będące pod wpływem alkoholu; nie wolno się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę; nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może grozić to szokiem termicznym lub utratą przytomności; do wody najlepiej wchodzić w grupie; po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz; do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik; gdy przy kąpielisku widzimy czerwoną flagę lub jej nie ma, kąpiel jest zabroniona; „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona; rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem; nie należy próbować przepływać jeziora, czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.

Powrót na górę strony