Mecz podwyższonego ryzyka w Gliwicach – policyjne działania i zakłócenia porządku
Wczoraj w Gliwicach odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Piast-Gliwice i Górnik-Zabrze, zakwalifikowany jako impreza masowa o podwyższonym ryzyku. Nad bezpieczeństwem uczestników oraz mieszkańców miasta czuwało blisko 400 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, wspieranych przez funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, Samodzielnego Pododdziału Prewencji z Bielska-Białej, siły garnizonu śląskiego oraz ogniwo konne z Częstochowy.
Policyjne działania objęły teren wokół stadionu, trasy przejazdu kibiców, dworce kolejowe i inne punkty newralgiczne. W trakcie zabezpieczenia wykorzystano m.in. psy służbowe, miotacze wody, drony obserwacyjne oraz ruchome punkty zatrzymań.
Odnotowano także przypadki rzucania niebezpiecznymi przedmiotami oraz naruszeń nietykalności cielesnej wobec pracowników ochrony. Mundurowi wylegitymowali blisko 1000 osób, a funkcjonariusze zajmujący się przestępczością stadionową intensywnie pracują nad identyfikacją sprawców.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, uczestnicy wydarzeń sportowych zobowiązani są do przestrzegania regulaminu i zachowania zapewniającego bezpieczeństwo innych.
Za wnoszenie i używanie pirotechniki, przemoc czy akty wandalizmu grożą poważne konsekwencje prawne. Bezpieczeństwo uczestników imprez masowych to priorytet – nie będzie przyzwolenia na łamanie prawa.
Blisko 400 policjantów czuwało w pełnej gotowości wczoraj nad bezpieczeństwem podczas meczu piłki nożnej przy ulicy Okrzei, pomiędzy drużynami Piast-Gliwice oraz Górnik-Zabrze. Policjanci z prewencji, drogówki oraz pionu kryminalnego gliwickiej komendy, wspólnie z mundurowymi z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz samodzielnego pododdziału prewencji z Bielska-Białej, Nieetatowych Pododdziałów Prewencji Policji garnizonu śląskiego, ogniwa konnego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, zabezpieczali m.in. rejon stadionu, trasy przejazdu kibiców, dworce oraz szlaki komunikacyjne, w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta oraz osobom wybierającym się na sportowe widowisko. W zabezpieczeniu stróże prawa wykorzystali psy służbowe, miotacze wody, ruchome punkty zatrzymań i policyjne drony, które z powietrza rejestrowały zachowania kibiców.
Już w pierwszych minutach meczu kibice drużyny gospodarzy rozłożyli flagę wielkoformatową, a następnie odpalili materiały pirotechniczne, które spowodowały zadymienie. Z powodu zadymienia mecz decyzją sędziego mecz został przerwany na 10 minut.
W drugiej połowie meczu, kibice drużyny gości z dwóch flag mniejszych złożyli jedną flagę wielkoformatową. Odpalono racę świetlną i podpalono flagę wielkoformatową w barwach gliwickiej drużyny. Wówczas służby organizatora użyły gaśnic w celu jej ugaszenia, co wywołało agresję wśród pseudokibiców drużyny gości. Interweniowały służby porzadkowe organizatora.
Niestety podczas meczu doszło również do prypadków wandalizmu. W sektorach zajmowanych przez kibiców przyjezdnych uszkodzono infrastrukturę stadionową, w tym toalety i punt gastronomiczny, co stanowi przestępstwo z artylułu 288 kodeksu karnego.
Podczas wydarzenia odnotowano także przypadki rzucania przedmiotami mogącymi zagrażać bezpieczeństwu uczestników wydarzenia, oraz przypadki agresji i naruszenia nietykalności cielesnej wobec pracowników służby porządkowej. Służby ochrony podjęły działania i opanowały sytuację.
Mundurowi wylegitymowali sektor gości - blisko 1000 kibiców. Obecnie trwają intensywne czynności mające na celu identyfikację sprawców. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości stadionowej zajmują się identyfikacją osób, które wniosły, a także użyły materiałów pirotechnicznych w trakcie meczu oraz dopuściły się przestępstw na imprezie masowej.
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, osoby uczestniczące w takim wydarzeniu są zobowiązane zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych, a w szczególności przestrzegać postanowień oraz regulaminów obiektu i całej imprezy.
Zabronione jest wnoszenie na taką imprezę i posiadanie przez osoby w niej uczestniczące materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów łatwopalnych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych oraz broni, lub innych niebezpiecznych przedmiotów.