Wiadomości

Handel ludźmi tematem spotkania w w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

Data publikacji 05.03.2025

Wczoraj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się spotkanie poświęcone problematyce handlu ludźmi. W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy oraz asystenci edukacji romskiej z terenu województwa śląskiego. Mundurowi z katowickiej komendy wojewódzkiej przedstawili zarówno aspekty kryminalne, jak i profilaktyczne tego poważnego problemu. Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym nielegalnym procederem na świecie, dlatego walka z nim wymaga nieustannej edukacji i współpracy wielu instytucji.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Jego inicjatorka, Magdalena Szewczuk-Szturc - Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, przywitała zgromadzonych gości i prelegentów oraz podkreśliła wagę tematu.
Następnie głos zabrali przedstawiciele Wydziału Prewencji i Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy są również członkami Wojewódzkiej Rady ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

Podczas spotkania przedstawiono skalę i specyfikę handlu ludźmi w województwie śląskim. Policjant z wydziału kryminalnego podzielił się doświadczeniami zdobytymi w walce z tym przestępstwem, zwracając uwagę na mechanizmy wykorzystywane przez sprawców oraz metody ich ścigania. Natomiast policjant z wydziału prewencji omówił działania profilaktyczne, które mają na celu podniesienie świadomości społecznej oraz ochronę potencjalnych ofiar.

Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja nowoczesnych metod edukacyjnych, takich jak “Escape Truck” – mobilna forma escape roomu, która w interaktywny sposób przedstawia historię ofiar handlu ludźmi i mechanizmy tego przestępstwa. Dzięki tego typu innowacyjnym narzędziom możliwe jest skuteczniejsze dotarcie do młodych ludzi oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia.

Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, co pozwoliło na pogłębienie wiedzy i wyjaśnienie wątpliwości dotyczących omawianej tematyki.

Korzystając z okazji warto przypomnieć kilka najważniejszych zasad, do których należy stosować się aby nie stać się ofiarą handlu ludźmi.

Najważniejszą zasadą jest zachowanie szczególnej ostrożność przy podejmowaniu pracy za granicą. Należy sprawdzać autentyczność ofert i pracodawców oraz informować bliskich o swoich planach. Równie istotne jest, aby nie oddawać dokumentów tożsamości osobom trzecim i na wszelki wypadek poznać sposoby uzyskania pomocy w sytuacji zagrożenia.

Po więcej informacji na temat profilaktyki oraz sposobów przeciwdziałania handlowi ludźmi zapraszamy do Centrum Profilaktyki Społecznej.

  • Zdjęcie uczestników spotkania siedzących przy stole
  • Zdjęcie uczestników spotkania siedzących przy stole
  • Zdjęcie uczestników spotkania
Powrót na górę strony