Bezpieczne stoki - policyjni narciarze w akcji
Bezpieczeństwo na stokach narciarskich to priorytet dla śląskich policjantów, którzy w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” patrolują górskie trasy, dbając o przestrzeganie zasad Międzynarodowego Dekalogu Narciarskiego FIS. Ostatnie dwa dni przyniosły interwencje, które pokazują, jak ważna jest rozwaga na trasach zjazdowych.
Na początku tygodnia policjanci patrolujący stok w Wiśle - Soszów natknęli się na mężczyznę, który leżał na trasie i miał problem, żeby się podnieść. Sytuacja ta stwarzała realne zagrożenie bezpieczeństwa dla niego i dla pozostałych użytkowników stoku. Funkcjonariusze natychmiast podjęli interwencję podejrzewając, że mężczyzna może potrzebować pomocy. Jednak po zbliżeniu się do mężczyzny wyczuli od niego silną woń alkoholu. Policjanci przeprowadzili badanie na zawartość alkoholu w organizmie. Jak się okazało - miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Mundurowi skierowali sprawę do sądu, a nietrzeźwym narciarzem zaopiekował się jego kolega.
Dzień wcześniej, 10 lutego, policyjni narciarze pełniący służbę na stoku Nowa Osada udzielili pomocy 9-letniej dziewczynce, która podczas jazdy przewróciła się i doznała urazu barku. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, zapewnili dziecku komfort i wsparcie, a także wezwali na miejsce ratowników GOPR. Zdarzenie miało charakter losowy i nie brały w nim udziału osoby trzecie.
Do innego - tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w miniony czwartek na jednym ze stoków w Szczytku. Korzystający ze stoku 48-letni mężczyzna, obywatel Czech, podczas zjazdu wypadł z trasy. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł.
Wszystkie te sytuacje pokazują, jak ważna jest odpowiedzialność i rozwaga na trasach narciarskich.
Niezależnie od ilości wypitego alkolohu, jazda na nartach pod jego wpływem nie jest najlepszym pomysłem. Ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych należy pamiętać, że za tak nieodpowiedzialnymi krokami, idą również konsekwencje.
- Alkohol wpływa na koordynację i równowagę, co może prowadzić do upadku i obrażeń - tracisz kontrolę nad nartami.
- Alkohol spowalnia reakcję i utrudnia podejmowanie decyzji, co może zwiększyć ryzyko wypadku.
- Narciarz pod wpływem alkoholu może być nieprzewidywalny i stanowić zagrożenie dla innych - utrudnia tym samym korzystanie ze stoku innym osobom.
- Jeśli narciarz pod wpływem alkoholu ulegnie wypadkowi, może zostać obciążony kosztami akcji ratunkowej.
W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” śląska policja przypomina o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy, które reguluje Międzynarodowy Dekalog Narciarski FIS.
- Zachowaj kontrolę – dostosuj prędkość do swoich umiejętności i warunków na stoku.
- Udziel pierwszeństwa – osoby znajdujące się niżej na trasie mają pierwszeństwo.
- Zachowaj bezpieczną odległość – kontroluj tor jazdy, by unikać kolizji.
- Unikaj jazdy po alkoholu – alkohol spowalnia reakcje i zwiększa ryzyko wypadków!
Policjanci codziennie w okresie zimowym patrolują stoki narciarskie, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim miłośnikom zimowego szaleństwa. Dbajmy o siebie nawzajem i przestrzegajmy zasad – bo bezpieczeństwo na stoku zależy od nas wszystkich!
Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 271.84 KB)