"Dzień Zebry" i bezpieczeństwo pieszych na śląskich drogach
Dziś obchodzimy Dzień Zebry, co stanowi doskonałą okazję do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się pieszych na drogach, zwłaszcza w województwie śląskim. Bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich – zarówno kierowców, jak i pieszych. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego może znacząco zmniejszyć liczbę wypadków i uratować życie.
W 2024 roku na śląskich drogach doszło do 1209 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w tym do 484 wypadków, w których 38 osób zginęło, a 460 zostało rannych. W 95% winę za spowodowanie wypadków ponosili kierujący pojazdami. Z winy pieszych natomiast doszło do 38 kolizji i 13 wypadków drogowych, w których rannych zostało 13 osób. Nikt w tych zdarzeniach nie zginął. Do blisko połowy ze zdarzeń z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego doszło na oznakowanych przejściach dla pieszych (w 292 wypadkach śmierć poniosło 14 osób, a 289 zostało rannych). Dlatego właśnie dzisiaj, w Dzień Zebry przypominamy o zasadach bezpieczeństwa, którymi powinni kierować się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, by zawsze szczęśliwie docierać do celu.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego:
Bezpieczeństwo pieszych na drogach zależy w dużej mierze od ich własnej ostrożności i przestrzegania zasady ograniczonego zaufania. Piesi powinni zawsze upewnić się, czy mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię, nawet jeśli mają pierwszeństwo.
Należy pamiętać, że kierowca może nie zauważyć pieszego z różnych powodów, takich jak zmęczenie, rozproszenie uwagi czy trudne warunki atmosferyczne.
Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, albo przechodzący przez te części drogi, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, kierować się zasadą ograniczonego zaufania oraz korzystać z miejsc do tego przeznaczonych.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem jest dozwolone, jeśli odległość od najbliższego przejścia przekracza 100 metrów. W takim przypadku pieszy musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom i przechodzić prostopadle do osi jezdni. Jeśli na drodze znajduje się tunel lub kładka, pieszy jest zobowiązany z nich korzystać.
Widoczność pieszych jest kluczowym elementem bezpieczeństwa. Noszenie elementów odblaskowych znacząco zwiększa szanse bycia dostrzeżonym przez kierowców, zwłaszcza po zmroku i w trudnych warunkach pogodowych. Choć prawo nakłada obowiązek noszenia odblasków po zmroku poza obszarem zabudowanym, zalecamy ich stosowanie również w miastach i o każdej porze dnia.
Bardzo niebezpieczne i zabronione jest wchodzenie na jezdnię wprost pod przed nadjeżdżający pojazd. Ponadto zabrania się przebiegania, zwalniania lub zatrzymywania podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz wchodzenia na jezdnię zza przeszkody.
Kierujący:
Kierowcy powinni zawsze zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych, szkół, przystanków autobusowych i miejsc o dużym natężeniu ruchu pieszego. Kluczowe jest dostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz ograniczeń, szczególnie w obszarach zabudowanych.
Należy zachować bezpieczny odstęp od innych pojazdów i unikać gwałtownego hamowania, które może być niebezpieczne dla pieszych w pobliżu jezdni. Obowiązkowe jest ustępowanie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu oraz tym, którzy na nie wchodzą.
Warto również pamiętać, że w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, mgła czy zmrok, widoczność pieszych jest ograniczona, dlatego należy zwiększyć czujność i korzystać ze świateł mijania.
Kierujący pojazdem ma obowiązek zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Zakaz korzystania z telefonu oraz unikanie innych rozpraszaczy pozwala na szybszą reakcję na nieprzewidziane sytuacje. Odpowiedzialna jazda to klucz do bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.