Wiadomości

Śląska Policja we współpracy z IOM na rzecz ochrony praw człowieka

Data publikacji 15.01.2025

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, realizując zadania związane z ochroną praw człowieka, podjęła współpracę z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM), działającą w ramach Agendy ONZ. Wspólnym celem jest zwiększenie świadomości funkcjonariuszy w zakresie ochrony praw człowieka oraz mechanizmów ich egzekwowania. W ramach działań przeprowadzono warsztaty dla koordynatorów ds. ochrony praw człowieka w śląskiej Policji.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji została założona w 1951 roku i obecnie zrzesza 173 państwa, w tym Polskę, która dołączyła w 1992 roku. Jej misją jest wspieranie krajów w zarządzaniu wyzwaniami wynikającymi z migracji, ochrona praw migrantów i migrantek oraz ich integracja z lokalnymi społecznościami. Organizacja działa w Polsce od 2002 roku na podstawie porozumienia z rządem i realizuje programy wspierające równouprawnienie, zdrowie oraz poszanowanie prawa międzynarodowego w obszarze migracji.

Eksperci i trenerzy IOM specjalizują się w prowadzeniu szkoleń oraz warsztatów, które pomagają instytucjom państwowym i społecznym lepiej rozumieć zjawisko migracji oraz potrzeby osób migrujących.

Warsztaty dla śląskiej Policji

W ramach współpracy Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka podkom. Adam Doleżych zorganizował warsztaty dla koordynatorów ds. ochrony praw człowieka z jednostek terenowych śląskiej Policji. Zajęcia prowadzone przez ekspertów i trenerów Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji były okazją do pogłębienia wiedzy na temat praw człowieka, mechanizmów ich ochrony oraz problematyki związanej z migracją i integracją społeczną.

Warsztaty stanowią część szerszych działań mających na celu podnoszenie świadomości mundurowych w zakresie ochrony praw człowieka i promowanie postaw sprzyjających budowaniu społeczeństwa opartego na równości, tolerancji i wzajemnym szacunku.

Powrót na górę strony