Podsumowanie działań śląskiej prewencji w 2024 roku
Pion prewencji należy do podstawowych i najważniejszych komórek organizacyjnych Policji. To właśnie tych policjantów, oprócz mundurowych z drogówki, najczęściej spotykamy na ulicy, patrolujących nasze miejscowości i dbających o porządek oraz bezpieczeństwo. Policjanci służby prewencyjnej zajmują się zapobieganiem przestępczości, przeciwdziałaniem wykroczeniom oraz zjawiskom kryminogennym, a także zapewnianiem porządku publicznego. W tym pionie służą mundurowi będący dzielnicowymi, którzy utrzymują bezpośredni kontakt z mieszkańcami swoich rejonów, policjanci patrolowo-interwencyjni, przewodnicy psów służbowych, policjanci z patroli konnych, w sezonie letnim rowerowych oraz motorowodnych, natomiast zimą narciarskich.
Do podstawowych zadań policjantów prewencji należy reakcja na różnego rodzaju wykroczenia.
W śląskim garnizonie Policji w pionie prewencji służy blisko 3500 mundurowych – w zdecydowanej większości, bo blisko 2500, w komórkach patrolowo-interwencyjnych. W 2024 roku skierowano tych policjantów do ponad 580 tysięcy służb, co oznacza średnio blisko 1600 mundurowych na każdy dzień.
Przeprowadzili oni w tym czasie ponad 560 tysięcy różnych interwencji, wylegitymowali przeszło 935 tysięcy osób, zatrzymali ponad 9700 sprawców przestępstw i odnaleźli 240 poszukiwanych pojazdów.
W śląskim garnizonie Policji funkcjonuje też 95 komórek zajmujących się wykroczeniami. Spośród blisko 450 policjantów, 430 prowadzi czynności wyjaśniające. Średnio każdy z nich prowadził ponad 160 takich spraw.
Dominująca ilość odnotowanych wykroczeń zarówno w 2023 jak i 2024 roku dotyczy czynów przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji średnio około pół miliona, a w dalszej kolejności są to czyny przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – w granicach 100 tysięcy.
W 2024 r. odnotowaliśmy w sumie ponad 855 tysięcy wykroczeń, które zakończyły się przesłaniem ponad 37 tysięcy wniosków o ukaranie do sądów, nałożeniem przeszło 510 tysięcy mandatów i ponad 255 tysiącami tzw. pouczeń.
Policjanci pionu prewencji zajmują się też reakcją na zgłoszenia wpływające od mieszkańców poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie dostępne poprzez Internet, dzięki któremu każdy może zaznaczyć na mapie miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.
W 2024 r. odnotowaliśmy ponad 89 tysięcy takich zgłoszeń, z czego potwierdziło się blisko 38%.
Jedną z najistotniejszych roli w pionie prewencji spełniają dzielnicowi. Ci policjanci „pierwszego kontaktu” rozwiązują problemy mieszkańców swoich dzielnic na każdym obszarze, w jakich mogą pomóc.
W województwie śląskim służbę w 137 komórkach dzielnicowych pełni prawie 970 policjantów, którzy w terenie spędzili blisko 80% swojej służby, organizując m.in. ponad 24 tysiące spotkań z różnymi grupami mieszkańców.
Służba prewencyjna jest bardzo różnorodna.
W okresie zimowym uruchamiamy patrole narciarskie, dbające o bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z aktywnego wypoczynku na stokach. Wszyscy ci policjanci są doskonale wyszkoleni, stale podnoszą swoje kwalifikacje, a wielu z nich jest nawet instruktorami narciarstwa. 29 mundurowych w tym sezonie reaguje też na różne przestępstwa i wykroczenia, podejmuje interwencje wobec nieodpowiedzialnych użytkowników stoków oraz pomaga ratownikom GOPR podczas różnych zdarzeń.
Latem z kolei ruszają patrole rowerowe i wodne. Policjanci na rowerach pojawiają się najczęściej w miejscach wypoczynku mieszkańców – w parkach i na różnych terenach rekreacyjnych, gdzie rower radzi sobie o wiele lepiej, niż radiowóz.
W 2024 roku na różnych akwenach województwa śląskiego służyło 115 mundurowych, z których 39 posiadało patent stermotorzysty, obsługujących m.in. 10 sezonowych posterunków wodnych na najbardziej uczęszczanych zbiornikach. Wykorzystywane przez nich 23 łodzie motorowe zostały w pełni wyposażone w sprzęt do udzielania pomocy przedmedycznej, jak również przystosowane do działania w warunkach klęsk żywiołowych. Nasi motorowodniacy przede wszystkim patrolują zbiorniki wodne, dbając o bezpieczeństwo wypoczywających i reagując na wszystkie przewinienia nieodpowiedzialnych turystów. W minionym sezonie przeprowadzili także 29 akcji ratunkowych. Mundurowi obejmowali także nadzorem „dzikie kąpieliska”, gdzie najczęściej dochodzi do utonięć.
W strukturach pionu prewencji służą także przewodnicy psów i policjanci z patroli konnych.
W garnizonie śląskim służy 55 psów służbowych – najwięcej czworonogów w kategorii patrolowo-tropiącej, które ze swoimi opiekunami wychodzą na codzienne patrole oraz tropią ślady sprawców i osób zaginionych. Mamy jednak też psy wyspecjalizowane w poszukiwaniach narkotyków i materiałów wybuchowych.
W strukturach Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie działa natomiast Ogniwo Konne, w którym służy obecnie 11 koni służbowych. Na co dzień ogniwo konne pełni służbę patrolową, zabezpiecza imprezy masowe oraz w okresie letnim pełni służbę na terenach wypoczynkowych, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców tam, gdzie wjazd radiowozem często byłby niemożliwy.
O poziomie wyszkolenia i stale podnoszonych kwalifikacjach przez śląskich policjantów świadczy fakt, że w wielu organizowanych w ubiegłym roku ogólnopolskich konkursach nasi mundurowi stawali na podium:
- Bielska policjantka na podium Ogólnopolskiego Konkursu dla policjantów - oskarżycieli publicznych
- Dwóch najlepszych policyjnych wodniaków w kraju pochodzi ze Śląska
- Śląscy policjanci wicemistrzami w XXI Kynologicznych Mistrzostwach Policji
- Drugie miejsce śląskich policjantów w XXVIII. edycji Finału Turnieju Par Patrolowych
- Śląscy policjanci wśród najlepszych dzielnicowych w Polsce
Policjanci zajmujący się prewencją cały czas starają się też, poprzez udział i organizowanie różnych akcji, kampanii, konferencji, czy spotkań, docierać do wielu grup społecznych narażonych na wielorakie niebezpieczeństwa:
- Kampania dla seniorów „Fałszywa tożsamość, prawdziwe ryzyko”
- Śląscy policjanci uczestniczyli w projekcie „Escape Truck”
- Działania przeciwko handlowi ludźmi
- Pomagają potrzebującym
- Szlachetna paczka
- #wirtualniebezpieczni - inauguracja programu profilaktycznego
- Współpraca straży miejskich i gminnych z Policją
W 2024 roku policjanci z pionu prewencji śląskiej Policji przeprowadzili także ponad 100 debat społecznych, podyktowanych zgłaszanymi potrzebami mieszkańców.
Mundurowi z prewencji pozostają też w stałym kontakcie z mediami lokalnymi jak i ogólnopolskimi, starając się za ich pośrednictwem docierać do wszystkich z poradami w tematach prewencyjnych.