Wiadomości

Policję tworzą nie tylko ludzie...

Data publikacji 27.10.2024

W garnizonie śląskim służbę pełni aż 58 policyjnych psów, które na co dzień wspierają nas w różnorodnych działaniach, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców. Policyjne psy, to zwierzęta wyszkolone do wielu specjalistycznych zadań, jak tropienie, poszukiwanie śladów narkotyków, materiałów wybuchowych czy ludzi w miejscach katastrof. Każdy pies ma swoją specjalność, przez co są one niezastąpionymi partnerami w pracy policyjnej.

Służba z czworonogami, ze względu na swoją specyfikę, jest bardzo wymagająca. Przewodnik psa musi spełnić szereg wymagań, takich jak dobry stan zdrowia, kondycja fizyczna i przede wszystkim miłość do zwierząt. Sam pies też musi odznaczać się odpowiednimi cechami, takimi jak sprawność fizyczna, pracowitość i odwaga. Psy służące w śląskim garnizonie, to jedne z najlepszych czworonogów w całej Policji, o czym świadczą liczne osiągnięcia w zawodach kynologicznych. Jako przykład wystarczy wskazać XXI Zawody Kynologiczne organizowane w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, podczas których nasi policjanci wraz ze swoimi podopiecznymi, staneli na podium zarówno w klasyfikacji drużynowej, jak i indywidualnej, o czym pisaliśmy we wcześniejszym komunikacie.

Wszystko dzięki cyklicznym szkoleniom, podczas których nasi czworonożni koledzy i ich przewodnicy podnoszą swoje kwalifikacji. Przykładem są niedawne szkolenia dowódczo-sztabowe, w trakcie których naszym czworonogom i ich przewodnikom powierzono zadanie zlokalizowania symulowanych ładunków wybuchowych. 

Warto przypomnieć, że obecnie w Garnizonie Śląskim naszych mundurowych w codziennych obowiązkach wspiera 58 psów, wyspecjalizowanych w różnych zadaniach:

  • 7 psów wyszkolonych jest do wyszukiwania zapachów narkotyków;
  • Wyszukiwanie zapachów materiałów wybuchowych, to zadanie dla kolejnych 9 psów, z czego 2 są w trakcie specjalistycznego szkolenia;
  • Pozostałe 42 czworonogi, to psy kategorii patrolowej, patrolowo-tropiącej i tropiącej, z czego 3 są w trakcie specjalistycznego szkolenia.

A o tym, jak silna więź łączy policjantów z ich czworonożnymi partnerami niech chociażby świadczy fakt, że po przejściu na wcześniejszą "emeryturę", większość z psów dożywa sędziwego wieku w domach swoich przewodników.

Powrót na górę strony