Za nami Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XXI Biegu Przełajowym im. Grzegorza Załogi
W miejscowości Hutki-Kanki odbyła się XXI edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Na linii startu stanęło prawie 300 zawodników z całego kraju reprezentujących m.in. służby mundurowe oraz zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej. W biegu rywalizowała także młodzież reprezentująca szkoły średnie o profilach mundurowych, a także miłośnicy Nordic Walking. Mistrzostwa organizowane są na znak pamięci o sierż. Załodze, który w 2003 roku postrzelony zginął na służbie.
W miniony piątek już po raz 21 na linii startu Ogólnopolskich Mistrzostw Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi stanęli miłośnicy biegania, którzy do miejscowości Hutki Kanki przyjechali z całego kraju. Wielu z nich to reprezentanci służby mundurowych. Biorąc udział w biegu przełajowym, w sportowy sposób oddają cześć policjantowi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony na służbie. Zawody już na stałe wpisały się do Kalendarza Imprez Sportowych Policji.
Sierż. Grzegorz Załoga 10 sierpnia 2003 roku, będąc w służbie, podjął interwencję wobec dwóch sprawców najścia na mieszkanie i rozboju na jego właścicielu. W czasie pościgu za przestępcami, w następstwie użycia przez nich broni palnej, został śmiertelnie postrzelony. Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Ówczesny Komendant Główny Policji, gen. insp. Leszek Szreder, uhonorował sierż. Grzegorza Załogę wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Głównej Policji.
Bieg zorganizowany został przez Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy współudziale Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. śląskiego, Urzędu Miasta i Gminy w Łazach, Starostwa Powiatowego w Zawierciu oraz Nadleśnictwa Siewierz. Zawody objął honorowym patronatem Komendant Główny Policji oraz Wojewoda Śląski.
Wśród gości honorowych zawodów znaleźli się: ojciec sierż. Grzegorza Załogi - Henryk Załoga, Teresa Mucha-Popiel - Starosta Zawierciański, Tomasz Dzierżanowski - Sekretarz Powiatu Zawierciańskiego, Krzysztof Dudziński - Wice Starosta Powiatu Będzińskiego, Maciej Kaczyński - Burmistrz Miasta Łazy, Adrian Kała - Dyrektor OSiR w Łazach, Dariusz Tabas - Wice Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów województwa śląskiego, Olga Oleksiak - Leśniczy Nadleśnictwa Mitręga, insp. Jackiem Kurdybelski - Komendant Powiatowym Policji w Zawierciu oraz insp. Marcin Lemański - Komendant Powiatowy Policji w Będzinie.
Mł. insp. Krzysztof Kazek - Naczelnik Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspólnie z Komendantami Powiatowym Policji w Zawierciu i Będzinie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobie sierż. Załogi. Wspólnie z ojcem poległego policjanta Henrykiem Załogą wspominali 2003 rok i tragiczne chwile. Podczas rozpoczęcia zawodów pamięć sierż. Grzegorza Załogi została uczczona minutą ciszy.
W tym roku do startu w zawodach zgłosiła się blisko 300 zawodników. Poza przedstawicielami służb mundurowych, w biegu rywalizowały także reprezentacje szkół średnich o profilach mundurowych, zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej, a także miłośnicy Nordic Walking. Zawodnicy biegali na terenie duktów leśnych w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi w miejscowości Hutki-Kanki w gminie Łazy. Po wyczerpującym biegu do ich dyspozycji była kuchnia polowa z przygotowanym gorącym posiłkiem. Oprawę muzyczną zawodów zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Podczas biegu każdy mógł zostać bohaterem, rejestrując się jako dawca komórek macierzystych i szpiku. Wszystko za sprawą DNIA DAWCY SZPIKU, który przy współpracy z DKMS zorganizowali przedstawiciele Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Rywalizacja przebiegała na dystansach:
- 3600 metrów w kategorii szkół o profilu służb mundurowych oraz Nordic Walking open;
- 7200 metrów dla kobiet w kategorii służb mundurowych oraz kategorii otwartej kobiet;
- 10800 metrów dla mężczyzn w kategorii służb mundurowych oraz kategorii otwartej mężczyzn.
Zawodnicy zajęli następujące miejsca:
KATEGORIA OTWARTA
- Kategoria indywidualna kobiet:
I miejsce – Gabriela Krupa
II miejsce - Agata Dyczko
III miejsce - Anna Jagieła
- Kategoria indywidualna mężczyzn:
I miejsce – Rafał Formicki
II miejsce – Dawid Palka
III miejsce – Janusz Sękiewicz
KATEGORIA MŁODZIEŻ SZKÓŁ ŚREDNICH O PROFILU MUNDUROWYM
- Kategoria indywidualna dziewcząt:
I miejsce – Amelia Mącieiczek
II miejsce - Natalia Wąsat
III miejsce – Agata Kuc
- Kategoria indywidualna chłopców:
I miejsce – Piotr Kierlik
II miejsce - Mateusz Sołtysik
III miejsce - Patryk Kotnis
- Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce – Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Bielsku - Białej
II miejsce - Zespół Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach
III miejsce - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu
KATEGORIA POLICJANCI ORAZ SŁUŻBY MUNDUROWE
- Kategoria indywidualna kobiet:
I miejsce – Beata Szatka
II miejsce – Daria Mitręga
III miejsce – Joanna Cichoń
- Kategoria indywidualna mężczyzn do 40 lat:
I miejsce – Damian Skupiński
II miejsce - Henryk Warzecha
III miejsce – Rafał Stachowski
- Kategoria indywidualna mężczyzn powyżej 40 lat:
I miejsce – Maciej Wojciechowski
II miejsce – Przemysław Krupa
III miejsce - Wojciech Kastelik
- Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce - Reprezentacja Polskiej Policji
II miejsce - Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
III miejsce - Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
Zawodnicy, którzy zajęli w swoich kategoriach miejsca od I do III otrzymali statuetki, puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.