Wiadomości

IX Wojewódzka Konferencja „Start w dorosłość bez uzależnień i zachowań ryzykownych”

Data publikacji 07.10.2024

W Muzeum Śląskim odbyła się IX Wojewódzka Konferencja „Start w dorosłość bez uzależnień i zachowań ryzykownych”, której współorganizatorem był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wśród prelegentów poruszających szeroko rozumianą tematykę uzależnień, znaleźli się przedstawiciele oświaty, policjanci oraz osoby zajmujące się profilaktyką wśród dzieci i młodzieży. Na widowni zasiedli mundurowi ze wszystkich jednostek garnizonu śląskiego, zajmujący się zapobieganiem patologii w środowiskach młodzieżowych.

W poniedziałek 7 października w Muzeum Śląskim odbyła się konferencja, zorganizowana w ramach regionalnej koalicji na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom w województwie śląskim „Start w dorosłość bez uzależnień i zachowań ryzykownych”. Przygotowana ona została przez Wydział Prewencji KWP w Katowicach, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oraz Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach. Słuchaczami konferencji byli przedstawiciele oświaty oraz osoby zajmujące się na co dzień profilaktyką kierowaną do dzieci i młodzieży. W tym również policjanci z jednostek terenowych województwa śląskiego, którzy na co dzień realizują zadania dotyczące profilaktyki społecznej. Wszystkich zebranych przywitali przedstawiciele organizatorów, wśród których znalazła się mł. insp. Katarzyna Wesołowska - Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach.

Podczas przedsięwzięcia poruszano tematykę stresu i uzależnień, współczesnych wyzwań i zagrożeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zdrowia i emocji, rodzicielstwa oraz niebezpiecznych "związków" pomiędzy człowiekiem a narkotykami.

Wśród prelegentów spotkania znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, lek. Ida Zasada – specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży Fundacji Misia Blumisia, Natalia Rusin – psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pedagog Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Natalia Pawlas – Kierownik Oddziału Toksykologii z Ośrodkiem Ostrych Zatruć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary nr 5 w Sosnowcu i Barbara Prusinoska-Opalska – pedagog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień z Centrum Terapii Zielony Przylądek w Sosnowcu.

W trakcie konferencji swoje wystąpienie na temat „Przestępczości narkotykowej a uzależnieniom – wzajemnym oddziaływaniu” miał mł. insp. Daniel Buzderewicz – Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową KWP w Katowicach. Następnie tematykę rozpoznawania i reagowania na cyberzagrożenia poruszył podkom. Mateusz Jaroch – Specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji z KWP w Katowicach.

Wydarzenie zakończyła dyskusja, w której udział wzięli prelegenci oraz uczestnicy konferencji.

  • Banery organizatorów
  • Przedstawiciele organizatorów stojący na scenie
  • Przedstawicielka jednego z organizatorów podczas przywitania gości
  • Policjantka witająca gości ze sceny
  • Goście siedzący na widowni, w dole widok na scenę
  • Uczestnicy konferencji siedzący na widowni
  • Uczestnicy konferencji siedzący na widowni
  • Uczestnicy konferencji siedzący na widowni - na pierwszym planie policjanci
  • Zbliżenie na baner z hasłem konferencji
Powrót na górę strony