Wiadomości

Dozór i zakaz zbliżania się dla sprawcy przemocy domowej

Data publikacji 13.05.2024

Mundurowi ze świętochłowickiej komendy zatrzymali 21-letniego mężczyznę, który poprzez szarpanie, popychanie, obezwładnianie i poniżanie, znęcał się od blisko roku nad swoją 19-letnią partnerką. Na wniosek śledczych, decyzją prokuratora oprawca został objęty policyjnym dozorem oraz otrzymał zakaz wszelkich form kontaktu i zbliżania się do kobiety. Grozi mu do kara do 5 lat więzienia.

Od blisko roku trwała udręka 19-latki, wobec której jej 21-letni partner stosował przemoc psychiczną i fizyczną. Początek związku zapowiadał się obiecująco, do czasu pojawienia się potomstwa. Wówczas 21-latek zaczął się podejrzanie zachowywać, wracał często do domu nad wyraz pobudzony.
Na pytania swojej partnerki odpowiadał agresją i wyzwiskami. Szarpanie, wykręcanie rąk, demolowanie mieszkania, izolowanie czy grożenie uszkodzenia ciała lub pozbawienia życia. To tylko kilka z metod, po które sięgał domowy oprawca.
Mężczyzna stosował przemoc ekonomiczną, gdyż kobieta znajdowała się w ciąży, dodatkowo opiekując się ich pierwszym dzieckiem. 19-latka chcąc to wszystko przerwać, postanowiła wyprowadzić się z domu.
Po pewnym czasie i obietnicach poprawy kobieta wróciła do swojego partnera, lecz pokój w rodzinie nie trwał za długo, ponieważ agresywne zachowania oprawcy wróciły ze zdwojoną siłą.
Zachowanie to powstrzymali świętochłowiccy policjanci, którzy zostali wezwani na interwencję. 21-latek został zatrzymany i po spędzeniu nocy w policyjnej celi usłyszał zarzuty znęcania się i stosowania gróźb karalnych.
Na wniosek śledczych, decyzją prokuratora oprawca został objęty policyjnym dozorem oraz otrzymał zakaz wszelkich form kontaktu i zbliżania się do kobiety.

Pamiętaj, że przemoc wobec osób najbliższych jest przestępstwem ściganym z urzędu, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Policja czy pracownik socjalny mają obowiązek interweniować i udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje.
Osoby doświadczające przemocy domowej nie pozostają z tym problemem same. Przepisy prawne zabraniają stosowania przemocy wobec swoich bliskich.
Jeżeli sami lub ktoś z rodziny jest krzywdzony przez osoby najbliższe, nie wstydźmy się prosić o pomoc i zwróćmy się do policjantów lub też innych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Pamiętaj, że masz prawo do godnego życia, bez ciągłego poczucia strachu. Masz prawo do życia bez przemocy, cierpienia i upokorzeń.
Pamiętajmy! Na przemoc domową nie można pozostawać obojętnym. Szybka reakcja może ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu.
Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym policjantów lub inne pomocowe instytucje.
Wsparcie i porady można otrzymać również od operatorów infolinii przeznaczonych dla osób doznających przemocy w rodzinie, np. Ogólnopolski Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” telefon 800 120 002 czy Linia Pomocy Pokrzywdzonym telefon 222 309 900.

Powrót na górę strony