Wiadomości

Światowy Dzień Trzeźwości

Data publikacji 15.04.2024

15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości. Jako policjanci często mamy do czynienia podczas interwencji z osobami, które przesadziły z ilością wypitego alkoholu. Jednak nawet już niewielka ilość tego środka w organizmie kierowcy, może doprowadzić do tragicznych zdarzeń na drodze…

Dzisiejszy Światowy Dzień Trzeźwości wypadł w poniedziałek. Często wtedy, po weekendzie, jak również po licznych popularnych dniach świątecznych, podczas których na stołach pojawia się alkohol, zatrzymujemy wiele osób, które wsiadły za kierownicę, mając jeszcze w organizmie „promile”. 

Przypominamy, że „nieświadoma” nietrzeźwość kierującego jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i nie zdaje sobie sprawy, że wciąż ma go w swoim organizmie. Zawsze trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie, że wsiadając za kierownicę należy być całkowicie trzeźwym. Czasami nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę, warto zbadać swoją trzeźwość. Badanie można wykonać m.in. w jednostkach Policji.

W I kwartale tego roku śląscy policjanci zatrzymali na drogach naszego województwa 1211 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi i 457 po użyciu alkoholu – czyli osób, u których zawartość tej substancji w organizmie nie przekroczyła pół promila. W ręce mundurowych w tym okresie wpadło też 450 nietrzeźwych i 110 „pod wpływem”, którzy poruszali się rowerami, hulajnogami i innymi urządzeniami wspomagającymi przemieszczanie się. W okresie tym kierujący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 9 wypadków drogowych, w wyniku których 10 osób zostało rannych.

W analogicznym okresie ubiegłego roku zatrzymaliśmy w województwie śląskim 1399 nietrzeźwych i 542 po użyciu alkoholu za kierownicami pojazdów mechanicznych oraz 518 nietrzeźwych i 111 „pod wpływem” na rowerach, hulajnogach i innych podobnych pojazdach do przemieszczania się. W okresie tym kierujący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 21 wypadków drogowych, w wyniku których 4 osoby zginęły i 21 zostało rannych.

Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników dróg. Dlatego też niech hasło: „Piłeś? Nie jedź!” przyświeca każdemu kierowcy przez cały rok.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Członkowie rodzin, pasażerowie i znajomi nie mogą być bierni i pozwalać, aby osoby pod wpływem alkoholu wsiadały za kierownicę, stanowiąc dla wszystkich olbrzymie zagrożenie!

Przypominamy też, że 14 marca wszedł w życie przepis mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.

Powrót na górę strony