Ruszyła kampania "Prowadzę jestem trzeźwy"
Od wczesnych godzin porannych policjanci śląskiej drogówki i przedstawiciele Fundacji Trzeźwość prowadzili akcję „Trzeźwy poranek”. Działania są następstwem zainaugurowanej w listopadzie kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy”. Ambasadorem akcji jest Pan Jarosław Juszkiewicz, którego głos możemy słyszeć w popularnej aplikacji nawigacyjnej. Codziennie, na drogach naszego województwa, policjanci zatrzymują kilkudziesięciu kierowców pod wpływem alkoholu. O tym, jak duże zagrożenie stanowią, nie trzeba nikogo przekonywać. W pierwszych trzech kwartałach tego roku w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców zginęło 11 osób, a 80 zostało rannych.
„Prowadzę jestem trzeźwy” to kampania społeczna, której organizatorem jest Województwo Śląskie, Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, a partnerem merytorycznym śląska Policja. Akcja ma na celu przedstawienie zagrożeń na drodze powodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Dzisiaj od wczesnych godzin porannych organizatorzy i policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Oprócz kontroli trzeźwości kierujących, policjanci przeprowadzali profilaktyczne rozmowy z kierowcami, a ambasador akcji Pan Jarosław Juszkiewicz wręczał breloki z hasłem „Prowadzę jestem trzeźwy”. O tym, jak duże zagrożenie na drodze stanowią pijani kierowcy, nie trzeba nikogo przekonywać. Wsiadając za kierownicę po alkoholu, narażamy życie swoje, naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.
W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku śląscy policjanci zbadali trzeźwość ponad 1,8 mln kierujących. Dzięki temu uniemożliwili dalszą jazdę ponad 9 tysiącom kierowców pod wpływem alkoholu. W analizowanym okresie bieżącego roku nietrzeźwi kierujący spowodowali 69 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 80 zostało rannych. Pijani kierowcy byli też sprawcami 745 kolizji. W analogicznym okresie roku ubiegłego nietrzeźwi kierujący spowodowali 915 kolizji i 80 wypadków, w których 9 osób zginęło i 93 zostały ranne.
Policjanci podsumowali też okres Wszystkich Świętych. W tym roku na drogach naszego województwa doszło do 10 wypadków, w których rannych zostało 12 osób. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych, a do niegroźnych kolizji mundurowi wyjeżdżali 335 razy. Oprócz tego stróże prawa zatrzymali też 86 kierujących pod wpływem alkoholu.
Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy też do członków rodzin, pasażerów i znajomych. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez nieodpowiedzialnych kierujących!
Przypominamy też, że zakaz jazdy pod wpływem alkoholu dotyczy także użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Za jazdę w stanie nietrzeźwości narażamy się na mandat w wysokości 2500 złotych, a w stanie po użyciu alkoholu 1000 złotych.