Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi
Dzień 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe, nieustannie starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec. Nie tylko w tym dniu...
Handel ludźmi to nic innego, jak współczesna forma niewolnictwa. Należy jednak przede wszystkim pamiętać, że jest to przestępstwo godzące w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka.
Handlem ludźmi jest werbowanie, transport dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób. Często z zastosowaniem przemocy lub groźby, uprowadzenia, podstępu, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności. Przestępcy oferują również różne korzyści, najczęściej pieniądze, sprawującym opiekę lub nadzór nad inną osobą - w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania. Również w pracy lub przymusowych usługach, żebractwie, niewolnictwie lub innych formach wykorzystania, poniżających godność człowieka. Zdarza się też, że w celu pozyskania komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy.
Handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach przestępstwem na świecie, przynoszącym największe zyski grupom przestępczym. W ostatnich latach wykorzystywanie ofiar występuje najczęściej w dwóch formach – w prostytucji i w pracy przymusowej. Narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi są przede wszystkim osoby decydujące się na emigrację.
Polska, z kraju wyłącznie pochodzenia ofiar, stała się państwem zarówno ich tranzytu, jak i przeznaczenia. Ofiary pochodzą głównie z krajów Europy Wschodniej a także państw azjatyckich. Polskie ofiary wykorzystywane są głównie w krajach Europy Zachodniej.
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, podobnie jak w pozostałych komendach wojewódzkich w kraju, funkcjonują w strukturach wydziałów kryminalnych etatowe wojewódzkie zespoły do walki z handlem ludźmi. Na poziomie krajowym polska Policja w walce z handlem ludźmi współpracuje z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i instytucjami użyteczności publicznej, takimi jak: Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi, Fundacja La Strada, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Stowarzyszenie PoMOC, Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji.
Z uwagi na międzynarodowy charakter przestępstwa handlu ludźmi, podejmowane są działania wykraczające często poza granice Polski. Na tym polu polska Policja współpracuje z polskimi i zagranicznymi oficerami łącznikowymi, a także międzynarodowymi instytucjami policyjno-prokuratorskimi: Interpolem, Europolem, Eurojustem (Europejska Jednostka Współpracy Sądowej) czy Frontexem (Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej).
W Biurze Kryminalnym KGP funkcjonuje obecnie specjalna infolinia, z pomocą której można przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi lub uzyskać stosowną pomoc - +48 47 72 565 02. Dzwoniąc na wskazany numer lub pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl, można często zapobiec ludzkim tragediom.
O przestępstwie, jakim jest handel ludźmi należy pamiętać każdego dnia, nie tylko 18 października. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zagrożeniami i gdzie zwrócić się po właściwą pomoc.
Film Źródło: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim - „Nie daj się sprzedać”.mp4
Pobierz plik Źródło: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim - „Nie daj się sprzedać”.mp4 (format mp4 - rozmiar 24.27 MB)