Odnowienie uprawnień policyjnych ratowników
W garnizonie śląskim trwają szkolenia dla policjantów posiadających tytuł zawodowy ratownika. Utrwalanie tego typu wiedzy i umiejętności jest niezwykle przydatne w codziennej służbie, bowiem usprawnia szybkie i skuteczne udzielanie pomocy m.in. ofiarom wypadków oraz zdarzeń nagłych. Organizowane przez instruktorów z Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach warsztaty odbywają się w ramach recertyfikacji uprawnień ratownika, które muszą być odnawiane co 3 lata.
Policjanci garnizonu śląskiego każdego dnia podejmują interwencje, które związane są z niesieniem pomocy. Niejednokrotnie również z ratowaniem życia i zdrowia ludzi. Dlatego tak ważne jest, aby mieli odpowiednie umiejętności, ponieważ często to właśnie oni są pierwsi na miejscu poważnych zdarzeń.
Każdy funkcjonariusz posiada podstawowe przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jednak wśród nich jest jeszcze licząca blisko 1200 osób grupa, która ma uprawnienia ratownika. Uzyskują go po ukończeniu szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy KPP, które jest ważne przez okres 3 lat. Przed upływem ważności zaświadczenia, mundurowi - ratownicy biorą udział w tzw. recertyfikacji, czyli odnowieniu uprawnień. Odbywa się to podczas doskonalenia zawodowego, które systematycznie prowadzą wykwalifikowani i doświadczeni, policyjni instruktorzy z Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach. Ich celem jest przygotowanie policyjnych ratowników z garnizonu śląskiego do egzaminu recertyfikującego uprawnienia, który składa się z 2 części. Pozytywnie zaliczona część teoretyczna uprawnia do przystąpienia do części praktycznej. Obejmuje ona wykonanie przez osobę zdającą dwóch losowo wybranych zadań sprawdzających praktyczne postępowanie w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie z elektronicznym monitorowaniem i oceną wykonywanych czynności wraz z możliwością wydruku danych.
Zanim jednak mundurowi podejdą do egzaminu, w trakcie warsztatów, muszą zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności praktyczne. Policyjni instruktorzy kładą szczególny nacisk na właściwe i jak najlepsze przygotowanie uczestników doskonalenia zawodowego. Wszystko po to, aby niezmiennie utrzymywać profesjonalny poziom wykonywanych zadań związanych z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas pełnienia codziennej służby.