Wiadomości

Zadbaj o bezpieczeństwo seniora podczas wakacji!

Data publikacji 06.07.2023

W trakcie sezonu wakacyjnego, wyjazdów urlopowych i błogiego wypoczynku, przypominamy i apelujemy o przestrzeganie seniorów przed działalnością oszustów. Przestępcy wykorzystują ufność i obniżony poziom czujności osób starszych. Często w ten sposób seniorzy tracą oszczędności całego życia.

W pierwszym półroczu 2023 roku oszuści najczęściej oszukiwali osoby starsze metodą „na policjanta” (97 przestępstw) i „na wypadek” (43 przestępstwa). Seniorzy stracili oszczędności liczone w milionach złotych. W wyniku działań podjętych przez śląskich policjantów, 11 zatrzymanych  oszustów trafiło do aresztu, a wobec 4 prokurator zastosował policyjny dozór.

Metody, którymi posługują się oszuści, są znane i wielokrotnie nagłaśniane w mediach. Pomimo tego, złodziejom często udaje się zmanipulować osoby starsze i tym samym okraść je z pieniędzy.
Przy oszustwie „na policjanta” senior najczęściej dowiaduje się, że Policja prowadzi tajną akcję przeciwko przestępcom, którzy chcieli go okraść. Często słyszy w słuchawce, że jego pieniądze są zagrożone i tylko dzięki współpracy ich nie straci. Za każdym razem oszuści starają się tak manipulować rozmówcą, żeby działał pod presją czasu i strachu o swój majątek. Cel jest jeden – wzbogacić się kosztem seniora, który przez lata gromadził oszczędności.

Przy oszustwie metodą „na wnuczka”, najczęściej dzwonią na telefon stacjonarny i podszywają się za wnuczka, syna, córkę lub członka dalszej rodziny. W rozmowie informują, że spowodowali wypadek drogowy i aby uniknąć odpowiedzialności karnej, potrzebują sporej gotówki. W niektórych przypadkach do rozmowy włącza się „policjant” i "prokurator", którzy potwierdzają ten fakt. Seniorzy przekonani, że pomagają swoim najbliższym, często przekazują spore sumy pieniędzy, które trzymali w domu bądź w banku, a nawet zaciągają kredyty

Przestrzegamy, ostrzegamy, przypominamy i apelujemy:

  • Prawdziwi policjanci, funkcjonariusze CBŚP, czy prokuratorzy NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą o przekazanie, czy przelanie na podane konto pieniędzy jako „dowodu w sprawie”, czy podanie danych umożliwiających dostęp do naszego konta.

  • Zwracamy się z także apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość i chęć niesienia pomocy. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich i będzie prosił o pieniądze. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zapewnienie seniorów o tym, że nigdy nie będziemy tego robić za pomocą telefonu, lecz osobiście i co jest ważne, nie będziemy korzystać z pośrednictwa żadnych osób. Taka „rodzinna” umowa może uchronić osoby starsze przed utratą zbieranych latami oszczędności.

  • Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa, musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc, podszywają się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów.

  • Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś, zasłaniając się pośpiechem, ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Przed wakacyjnym wyjazdem, pojedź do rodziców, babci czy dziadka. Porozmawiaj z nimi o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać w życiu codziennym i sposobach, jak ustrzec się przed oszustwami. Udaj się również do samotnej sąsiadki czy sąsiada i przypomnij, żeby nigdy nie wpuszczali nieznajomych do domu.

Bo świadomy senior, to bezpieczny senior!

Na zdjęciu widoczna postać w kapturze przed laptopem z założonymi okularami. Na tyle laptopa widoczna para seniorów.

Powrót na górę strony