Wiadomości

Recydywa i tymczasowy areszt za znęcanie się nad matką

Data publikacji 23.05.2023

Najbliższe trzy miesiące 28-latek zatrzymany przez policjantów ze Świętochłowic spędzi w tymczasowym areszcie. Według zeznań matki, syn od kilku miesięcy znęcał się nad nią psychicznie oraz groził jej śmiercią, a przestępstw tych dopuścił się w warunkach recydywy. To jednak nie wszystko, co miał na sumieniu...

Oficer dyżurny świętochłowickiej jednostki Policji został w sobotę poinformowany przez jedną z mieszkanek miasta, że jej sąsiadka prosi o pomoc. Sama pokrzywdzona, po ucieczce z mieszkania była tak roztrzęsiona, że nie potrafiła wybrać numeru 112. 66-letnia kobieta twierdziła, że syn wszczął kolejną awanturę i zagroził jej nożem. Przerażona poprosiła znajomą o wezwanie Policji.Po przyjeździe na miejsce, dzielnicowi zatrzymali agresywnego 28-latka.

W  trakcie lustracji jego lokum mundurowi natrafilli na doniczki z konopiami indyjskimi, lampy i inny sprzęt potrzebny do uprawy narkotycznych roślin.

Agresywne zachowanie 28-latka wobec matki trwało już od dłuższego czasu. Oprawca w zeszłym roku opuścił zakład karny i od razu powrócił do poprzednich zachowań. W więzieniu odbywał karę za znęcanie się nad matką oraz uprawę narkotyków.
Od momentu, kiedy wyszedł na wolność i zamieszkał u matki, zaczął wszczynać awantury, utrudniać zamieszkiwanie, zakłócać spoczynek nocny, wyzywać, poniżać, szarpać, bić pięściami, dusić i grozić pozbawieniem życia. Kobieta ze strachu nie zgłosiła tego.
Kryminalni zgromadzili obszerny materiał dowodowy, na podstawie którego mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa w warunkach recydywy.Sąd Rejonowy w Chorzowe, na wiosek śledczych i prokuratury, zastosował wobec sprawcy przemocy domowej tymczasowy areszt.  Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w więzieniu. Za przestępstwa takie grozi do 5 lat więzienia, jednak jako recydywiście, tymczasowo aresztowanemu grozi o wiele surowsza kara.

Pamiętaj! Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę!

Czy znasz Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI” ?

Ułożenie dłoni w międzynarodowy znak Pomóż mi 

Policjanci, poprzez prowadzoną kampanie społeczną, apelują "Nie reagujesz – akceptujesz. Przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem. Takim samym, jak przemoc wobec obcych.
Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.
Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda - nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.
Zadzwoń! Zachęcamy do kontaktu z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna całodobowo. Możliwe są konsultacje w obcych językach oraz w języku migowym. Oprócz numeru telefonu, do błyskawicznego kontaktu służy również specjalny adres e-mail: info@numersos.pl.

Powrót na górę strony