Nie Reagujesz - Akceptujesz!
Rozmiar czcionki
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji wraz z partnerami akcji od września 2011 roku prowadzi Kampanie społeczną pod hasłem "Nie reagujesz – akceptujesz".
Jednym ze szczególnie niepokojących zjawisk społecznych, jakie można dostrzec w ostatnich latach, jest brak reakcji lokalnych społeczności na zagrożenia czy naruszenia prawa występujące w ich otoczeniu. Niejednokrotnie osoby będące w miejscu, gdzie doszło do zdarzenia chuligańskiego bądź przestępczego, unikają reakcji. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne (obojętność, strach, nieświadomość, itd.), natomiast skutki społeczne takiego zaniechania sięgają o wiele głębiej niż jest to dostrzegalne w momencie samego incydentu. Dla sprawców, brak reakcji otoczenia na ich niezgodne z prawem zachowanie jest odbierane jako akceptacja społeczna. Sprawca ma poczucie przyzwolenia ze strony otoczenia dla swoich poczynań, co niejednokrotnie utrudnia pracę organów wymiaru sprawiedliwości. Istotnym kierunkiem budowania systemu bezpieczeństwa jest więc dawanie wyraźnego sygnału przez mieszkańców regionu potencjalnym sprawcom, że ich negatywne zachowania nie pozostaną bez społecznej i instytucjonalnej reakcji. Zdecydowany i szybki odzew społeczeństwa zwiększa szansę zatrzymania sprawcy w trakcie lub bezpośrednio po popełnieniu czynu; to zaś pozwala nie tylko na zminimalizowanie potencjalnych szkód, ale także zapewnienie, że sprawca poniesie odpowiednie konsekwencje.
Głównym celem kampanii społecznej "Nie reagujesz - akceptujesz" jest ograniczenie liczby przestępstw pospolitych szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa oraz zwiększenie liczby zatrzymań ich sprawców w trakcie lub bezpośrednio po ich dokonaniu, poprzez pogłębienie świadomości obywatelskiej oraz wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na przypadki naruszenia prawa.
Policja chce uwrażliwić mieszkańców na przypadki łamania prawa, określane jako przestępstwa szczególnie uciążliwe społecznie. Przede wszystkim kładzie nacisk na kradzieże, włamania, kradzieże samochodów, bójki i pobicia oraz przestępstwa rozbójnicze. Kampania społeczna realizowana jest na wiele sposobów. Organizowane są spotkania z mieszkańcami naszego regionu. W kampanię zaangażowani są wszyscy policjanci garnizonu śląskiego. Wszystko po to, aby zwiększyć wrażliwość społeczną mieszkańców na różne przejawy przestępczości.
Nawet najlepiej działająca policja nie będzie odpowiednio skuteczna bez wsparcia obywateli.
-
Żorscy mundurowi zatrzymali 41-letniego mężczyznę, który będąc pod znacznym wpływem alkoholu, opiekował się swoim synem. Świadek, widząc zagrożenie, od razu powiadomił służby i stale informował o miejscu przemieszczania nieodpowiedzialnego rodzica. Sprawca noc spędził w policyjnej izbie wytrzeźwień.
Dodano: 07.05.2025 Z ponad 2 promilami opiekował się dzieckiem -
29 kwietnia doszło do niecodziennej interwencji na myjni samochodowej w Chorzowie. Szybka reakcja jednego z klientów zapobiegła potencjalnie niebezpiecznej sytuacji na drodze. To zdarzenie przypomina jak ważne jest, by nie pozostawać obojętnym. Nie reagujesz, akceptujesz!
Dodano: 03.05.2025 Interwencja na myjni samochodwej -
Czujność i zdecydowana postawa pracownicy sklepu w Krzanowicach doprowadziły do zatrzymania nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna zamierzał odjechać samochodem, mając 2 promile alkoholu w organizmie. Dzięki szybkiej reakcji nie doszło do zagrożenia bezpieczeństwa na drodze.
Dodano: 30.04.2025 Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki reakcji ekspedientki -
Kierowca nissana uderzył samochodem w słupek, młody mężczyzna wraz ze swoją znajomą postanowili sprawdzić, czy nie potrzebuje on pomocy. Jednak kiedy wyczuli od niego silną woń alkoholu, mężczyzna wyciągnął ze stacyjki kluczyki i powiadomił służby. Dzięki właściwej postawie obywatelskiej pijany kierowca nie odjechał samochodem z parkingu. Nie reagujesz? Akceptujesz!
Dodano: 26.04.2025 Dzięki ich reakcji pijany kierowca nie pojechał dalej -
Nawet 2 lata w więzieniu może spędzić 50-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Mężczyzna kierując kią jechał całą szerokością drogi, przyśpieszał, hamował, jechał po krawężniku. Jego nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowanie zauważył inny kierujący, który o całej sytuacji powiadomił mundurowych. Badanie staniu trzeźwości 50-latka wykazało, że miał on w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu.
Dodano: 25.04.2025 Jechał od prawej do lewej -
Pomimo licznych akcji i kampanii społecznych nadal zdarzają się kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po tym, jak wcześniej spożywali alkohol. Na szczęście tolerancja społeczeństwa na tego typu zachowania jest coraz mniejsza. Tak było w przypadku 57-latki, która przyjechała na stację benzynową mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Na szczęście dalszą jazdę udaremnił jej świadek całej sytuacji.
Dodano: 24.04.2025 Nietrzeźwa przyjechała na stację benzynową -
Dzięki reakcji świadka policjanci z jastrzębskiej komendy zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Okazało się, że 34-latek był kompletnie pijany i w swoim organizmie miał 2,5 promila alkoholu. Na pochwałę zasługuje postawa zgłaszającego, dzięki któremu mężczyzna został zatrzymany.
Dodano: 24.04.2025 Nietrzeźwy kierujący zatrzymany dzięki reakcji świadka -
O kierowcy citroena, który zasnął, za kierownicą zaalarmował policjantów świadek. 50-latek miał blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Dodano: 22.04.2025 Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierującego. 50- latek zasnął za kierownicą -
Policjanci z częstochowskiej drogówki zatrzymali 42-letniego mężczyznę, który mimo spożytego wcześniej alkoholu, zdecydował się wsiąść za kierownicę. Szybka reakcja świadków uniemożliwiła kierowcy kontynuowanie dalszej jazdy. To właśnie dzięki właściwym postawom obywateli nietrzeźwy kierujący został zatrzymany.
Dodano: 17.04.2025 Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki reakcji świadków -
Dzięki reakcji świadka jastrzębscy policjanci zatrzymali 68-letniego kierującego, który zdecydował się na jazdę samochodem po alkoholu. Jastrzębianka widząc mężczyznę, którego stan wskazywał na to, że może znajdować się pod wpływem alkoholu, natychmiast o tym fakcie poinformowała mundurowych. Badanie wykazało u kierującego osobówką ponad pół promila alkoholu. To kolejny efekt kampanii „Nie reagujesz — akceptujesz”.
Dodano: 02.04.2025 Nie reagujesz-akceptujesz, zatrzymanie nietrzeźwego kierującego